more_horiz
PR24 Portal
Section05

Nord Stream 2

PR24 "Ośmieszył się tym wpisem". Prof. Głogowski o słowach Sikorskiego ws. Nord Stream

- Mamy tutaj do czynienia z oskarżeniem naszego sojusznika o terroryzm i ni mniej, ni więcej tak to zostało przez Rosjan odebrane, czemu dali wyraz w ONZ ustami swojego ambasadora budując piramidalną teorię spiskową - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Aleksander Głogowski (Uniwersytet Jagielloński). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Nord Stream 2 Nord Stream Ameryka Rosja Radosław Sikorski

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA Finlandia Morze Bałtyckie broń chemiczna ochrona środowiska infografika

Wycieki z gazociągów Nord Stream najbardziej zaszkodzą Niemcom? Porzucek: to dla nich duże wyzwanie

- Jest to duże wyzwanie dla krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, które w dużej mierze opierały na tym swoją gospodarkę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. Gośćmi audycji byli także: Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Michał Gramatyka (Polska 2050) i Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream energetyka

NASZ WYWIAD Wycieki z Nord Streamu. Agata Łoskot-Strachota (OSW): Rosja mogła zmienić logikę gry i zagrać va banque

- Awarie są naprawdę duże. Wygląda na to, że trzy nitki gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są po prostu dziurawe. Zapewne nie będą możliwe do wykorzystania przez dłuższy czas. Nie ma obecnie warunków ku temu, by prowadzić prace naprawcze na Bałtyku - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Trzeba tu postawić i taką hipotezę, że Rosja może grać va banque - dodała. To zaś oznaczałoby nastawienie na konfrontację.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD OSW infografika

NASZ WYWIAD Ukraiński ekspert o Baltic Pipe: inne kraje powinny uczyć się od Polski, świat musi się zjednoczyć, by zatrzymać Rosję

- Inauguracja Baltic Pipe jest bardzo ważna dla całego regionu, a inne państwa powinny brać przykład z Polski - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ukraiński ekspert. 1 października ruszy przesył gazu z Baltic Pipe. Analityk mówił także, że po pseudoreferendach i aneksjach już nikt nie powinien prowadzić dialogu z Rosją, a świat powinien się zjednoczyć, aby ją zatrzymać, w obliczu m.in. atomowego szantażu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA NASZ WYWIAD Baltic Pipe

Szwedzko-polski kabel elektryczny uszkodzony przez wybuchy na Nord Stream? Operator sprawdza stan SwePol Link

Szwedzi sprawdzają, czy wybuchy przy gazociągach Nord Stream mogły uszkodzić także kabel elektryczny SwePol Link, który łączy Szwecję z Polską. Jak poinformował Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych, spółka jest w kontakcie z operatorem, który sprawdza stan instalacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Morze Bałtyckie Nord Stream Nord Stream 2 gaz ziemny GOSPODARKA

Ataki na gazociągi Nord Stream. Duński generał: to próba wbicia klina w zachodni sojusz

"Za aktem sabotażu kryje się wojna hybrydowa, którą Rosja stosuje przeciwko Zachodowi, a zwłaszcza przeciwko UE - ocenił w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" duński generał brygady i były attache wojskowy w Moskwie Carsten Rasmussen. Odniósł się w ten sposób do ataków na rurociągi Nord Stream. W jego ocenie "chodzi o szerzenie strachu, tworzenie zamieszania i podsycanie sporów politycznych". Jak dodał to "próba wbicia klina w zachodni sojusz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Nord Stream Nord Stream 2

Ексміністр оборони Польщі про пошкодження Nord Stream: агресія РФ розширюється

Антоні Мацєревич попередив, про можливі атаки Росії на інфраструктуру країн регіону Балтійського моря. Він вважає, що таким чином Москва розширює свою військову агресію шляхом гібридної війни
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 росія Польща Північний потік-2 гібридна війна російсько-українська війна

Uszkodzenie Nord Stream. Niemieccy śledczy wskazują na bomby o bardzo dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu. W szacunkach uwzględniono również sygnały sejsmiczne zarejestrowane przez różne stacje pomiarowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Morze Bałtyckie Nord Stream Nord Stream 2

TYLKO U NAS Wybuchy gazociągów Nord Stream. Komandor AMW: należałoby wykluczyć prywatną grupę terrorystyczną

- W związku ze skalą zamachu oraz miejscem, w którym go dokonano, należałoby wykluczyć prywatną grupę terrorystyczną, "aktorów niepaństwowych". Niepaństwowe grupy terrorystyczne potrzebują rozgłosu, a to w większym stopniu byłoby zapewnione atakiem w granicach państwa - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl komandor Dariusz Bugajski, profesor Akademii Marynarki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Nord Stream 2 Nord Stream II