more_horiz
PR24 Portal
Section05

Nord Stream 2

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka energia atomowa wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

Rosja dostała od Niemców poufne dane NATO. W tle budowa Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla Nord Stream 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal "Zeit Online". 
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Rosja Niemcy

Rosja dostała od Niemiec wrażliwe dane NATO? Szokujące doniesienia mediów

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 - ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. "Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG" - relacjonuje portal "Zeit Online".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Niemcy Morze Bałtyckie Bałtyk bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura Nord Stream 2 Rosja Gazprom GOSPODARKA energetyka gaz ziemny

Nord Stream dalej działa w Szwajcarii - donoszą autorzy programu Reset

Spółka Nord Stream wciąż funkcjonuje i ma siedzibę w miasteczku Zug w Szwajcarii – ustalili autorzy serialu dokumentalnego „Reset”. Udał się tam red. Michał Rachoń. Udało mu się wejść do firmy, ale potem spotkał się z interwencją ochrony i policji, a także mężczyzn, którzy udawali Szwajcarów, lecz mówili po rosyjsku.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Nord Stream Szwajcaria Rosja wojna na Ukrainie

Patrycja Tepper: Niemcy tęsknią za korzyściami, jakie płynęły wraz z rosyjskim gazem

Trwają prace nad osuszaniem i zabezpieczeniem nitek gazociągów Nord Stream, które zostały zniszczone w wyniku eksplozji jesienią 2022 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki energetycznej E.ON, Marc Spieker. Jego wypowiedź ożywiła dyskusję na temat wznowienia przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Niemcy Rosja Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Gazprom ŚWIAT Europa

Batalia o Świnoujście. Czy Niemcy są naprawdę zieloni, czy tylko zazdrośni?

Niemcy wciąż protestują przeciwko rozbudowie portu w Świnoujściu. Kilka miesięcy po tym, jak upadł argument związany ze spornymi wodami, przywołują m.in. kwestie ekologiczne, emisji hałasu czy pogorszenia sytuacji rybaków. O dziwo zupełnie zapomnieli o nich, kiedy budowali Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 regiony zachodniopomorskie Świnoujście GOSPODARKA infrastruktura

Zasada jednomyślności w Unii Europejskiej. Jest oświadczenie MSZ

"Zarówno ta zasada [jednomyślności - red.] jak i międzyrządowy charakter odnośnej polityki stanowią gwarancję interesów wszystkich państw członkowskich UE i sprawiają, że liczy się głos każdego z tych państw, bez względu na jego wielkość czy liczbę ludności" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rosja Nord Stream 2 ropa naftowa wojna 2023

Były prezydent Gauck krytykuje Schroedera i Merkel. "Dlaczego głosy Polaków traktowaliśmy mniej poważnie niż Rosji?"

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował byłego kanclerza Gerharda Schroedera za związki z Rosją. Jego zdaniem Schroeder podporządkował prestiż Niemiec swym prywatnym interesom. W kontekście polityki RFN za rządów Angeli Merkel Gauck zadał pytanie: "Dlaczego głosy Polaków i Bałtów traktowaliśmy mniej poważnie niż głos Rosji?".
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Nord Stream 2 Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie

Матеуш Моравєцький: Польща мала рацію, коли попереджала про гігантський ризик залежності Європи від Росії

«Якби не було можливості від’єднання України від газотранспортної системи, якби не Nord Stream 1 і Nord Stream 2, якби не залежність Західної та Центральної Європи від Росії, цієї війни, що триває нині в Україні, можливо, і не було», — заявив прем'єр Польщі
Zobacz więcej na temat:  росія Європа Польща Моравєцький енергетична безпека Nord Stream 2

"Bild": kremlowska propaganda jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców

Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – analizuje w poniedziałek portal dziennika "Bild", zaznaczając, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinie społeczne na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie, takie jak wojna przeciwko Ukrainie i niejasne układy (m.in. gazociąg Nord Stream).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml propaganda wojna na Ukrainie Nord Stream 2