more_horiz
PR24 Portal
Section05

NRD

Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci po wojnie współpracował ze STASI

Karl Camillo Ehrlich - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci był po wojnie współpracownikiem kontrolowanej przez Moskwę wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa STASI - poinformował szef Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi Ireneusz Maj w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne okupacja niemiecka NRD zimna wojna dzieci

Czy Polska rzeczywiście zrzekła się reparacji? Ekspert przedstawił dowody, które przeczą tej tezie

Zarówno strona niemiecka jak i polska opozycja zgodnie utrzymują, że sprawa reparacji pozostaje już dla naszego państwa sprawą zamknięta. Swoją opinię opierają na ustaleniach z 1953 r. i rzekomym zrzeczeniu się reparacji od NRD. Z kolei, pracujący przy polskim raporcie inżynier Józef Menes podkreśla, że reparacje były nałożone na Niemcy, a nie - co niezwykle istotne - na Niemiecką Republikę Demokratyczną. Ponadto, to rada państwa miała prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji. Dzisiaj można postawić pytanie, czy wspomniana uchwała w ogóle istnieje?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Bez Przedawnienia II wojna światowa NRD HISTORIA

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

Rozliczanie niemieckich zbrodni. W 2021 roku przed sądem stanęli funkcjonariusze obozów koncentracyjnych

W mijającym roku rozpoczęły się w RFN dwa głośne procesy funkcjonariuszy niemieckich obozów koncentracyjnych: 96-letniej byłej sekretarki i 100-letniego byłego strażnika. Jak przyznał rzecznik niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości, "doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa HISTORIA NRD sąd

"Świadomie i dobrowolnie pomagał w okrutnym zamordowaniu ponad 3 tys. ludzi". Rusza proces byłego strażnika SS

W czwartek w Brandenburg an der Havel rozpoczyna się proces 100-letniego Josefa S., któremu zarzuca się, że jako strażnik SS w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen świadomie i dobrowolnie pomagał w okrutnym zamordowaniu ponad 3 tys. ludzi. W 1944 roku zamordowany został tam komendant główny Armii Krajowej Stefan "Grot" Rowecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy NRD HISTORIA II wojna światowa Europa

Mur berliński - symbol zimnej wojny i podziału Niemiec

- Budowa muru berlińskiego to wydarzenie bezprecedensowe. To był pierwszy przypadek w dziejach cywilizowanego świata, żeby przy pomocy muru otoczyć całe miasto, tworząc enklawę - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia budowy - jak nazywała go propaganda NRD - "antyfaszystowskiego wału ochronnego".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski mur berliński Rafał Habielski NRD RFN Dwójka