more_horiz
PR24 Portal
Section05

NSA

NSA nakazuje wstrzymanie prac na Odrze. Gróbarczyk: decyzja tożsama z orzeczeniem TSUE ws. Turowa

- Jeśli sędzia nakazuje odwrócenie biegu rzeki Odry z północy na południe, wykonanie takiego nakazu jest niemożliwe. Taka operacja byłaby nie tylko niebezpieczna, ale również spowodowałaby ogromne straty finansowe dla państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odniósł się do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał wcześniejszą decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dot. wstrzymania inwestycji na Odrze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo infrastruktury POLSKA Polskie Radio 24 Marek Gróbarczyk Odra NSA polityka

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Prezydencka minister liczy na szybkie orzeczenie TK

- Liczymy na szybkie rozpatrzenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała "Naszemu Dziennikowi" minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Nowelizacja zakładająca zmiany w ocenie odpowiedzialności sędziów trafiła do TK na początku lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy NSA Krajowy Plan Odbudowy

Nowela ustawy o SN w Trybunale Konstytucyjnym. Min. Paprocka: dotyka fundamentalnych kwestii

- Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym dotyka fundamentalnych kwestii dla działania wymiaru sprawiedliwości. Mowa nie tylko o prerogatywie prezydenta, trwałości powołań sędziowskich, niezawisłości sędziowskiej, ale i prawidłowości umocowania NSA, to podstawowe wątpliwości związane z ustawą - mówi minister w KPRP Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy NSA

Sąd unieważnił warszawską uchwałę śmieciową. Mieszkańcy dostaną zwrot pieniędzy?

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w czwartek styczniowy wyrok częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca tego roku stołeczną uchwałę śmieciową - wynika ze strony sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał wówczas, że przepisy naruszyło ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w którym jest gospodarstwo domowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa NSA sąd sądownictwo mazowieckie

Sprawa wyłaniania sędziów SN. Wiadomo, kiedy rzecznik TSUE wyda opinię

15 października rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda opinię w sprawie dotyczącej sędziów, którzy nie dostali od Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji do zasiadania w Sądzie Najwyższym - poinformowały służby prasowe TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg sądownictwo Sąd Najwyższy NSA Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa

Prof. Czesław Kłak: sąd nie może oceniać działalności KRS

- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo sądownictwo NSA Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Polskie Radio 24