more_horiz
PR24 Portal
Section05

NSZZ

"Dziękuję za owocne spotkanie". Premier Morawiecki zapewnia o dialogu z Solidarnością

Rząd PiS prowadzi nieustanny dialog ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i stroną społeczną, by pogodzić interesy wszystkich stron dla wspólnych korzyści i harmonijnego rozwoju Polsk - oświadczył we wpisie na Facebooku opublikowanym po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" premier Mateusz Morawiecki. Podziekował też za "owocne spotkanie". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność NSZZ strajki premier Mateusz Morawiecki

"Musimy szukać zgody, nie sporów". Premier Morawiecki rozmawiał ze związkowcami o budżecie

- Dziś musimy w społeczeństwie polskim poszukiwać nie wojny, lecz kompromisu i nie sporów, lecz zgody - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawiecielami NSZZ "Solidarność", na którym dyskutowano o projekcie budżetu na przyszły rok. Podkreślił, że przygotowana przez jego gabinet propozycja jest kompromisem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo budżet rząd NSZZ

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia PRL historia Polski

Piotr Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa

Ostatnie 30 lat to były zmagania o niezależność energetyczną Polski. Niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa nie będzie - podkreślił odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego Piotr Naimski, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz działacz ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Andrzej Duda Piotr Naimski Antoni Macierewicz Mirosław Chojecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność społeczeństwo

42 lata od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Obchody z udziałem premiera

42 lata temu, 3 września 1980 roku, rząd PRL podpisał porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem, zawartym wówczas między władzą a protestującymi robotnikami. W obchodach rocznicy zawarcia porozumienia weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie NSZZ Solidarność premier Mateusz Morawiecki opozycja demokratyczna infografika

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa III Rzesza Dwudziestolecie międzywojenne 1939 Solidarność NSZZ

Wspomnienia z sierpnia 1980 r. Wyszkowski: najważniejsza była wola obalenia komunizmu

- W sierpniu 1980 r. cała Polska, bo liczebność Solidarności to było prawie 10 milionów, zakrzyknęła: strajkujemy, bo nie chcemy więcej komunizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 opozycjonista czasów PRL i jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych Krzysztof Wyszkowski. Jak mówił, cieszy się, że uhonorowani zostaną niedostrzeżeni jeszcze działacze "S".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyszkowski Rafał Dudkiewicz POLSKA NSZZ opozycja demokratyczna PRL porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe infografika

"Daliśmy sobie narzucić narrację klęski". Karnowski o fali sierpniowych strajków

- Uważam, że daliśmy sobie narzucić narrację klęski Solidarności, w tym bezsensowności tego zrywu. To nie jest prawdą, ten obraz jest skomplikowany, ale uporządkujmy fakty. Po pierwsze sierpniowy zryw był czymś pięknym i inspiruje do dzisiaj. Jest takim momentem w historii Polski, z którego możemy być dumni - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", który mówił o porozumieniach sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Karnowski Rafał Dudkiewicz POLSKA HISTORIA historia Polski sierpień 80 porozumienia sierpniowe Solidarność NSZZ

Piotr Duda: musimy zrobić wszystko, żeby zachować polskie firmy energochłonne

- Po poniedziałkowym spotkaniu związkowców firm energochłonnych m.in. z ministrem Waldemarem Budą niestety potrzeba nie tylko decyzji merytorycznych, ale też decyzji politycznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak mówił, ceny gazu i energii zagrażają m.in. polskiej hucie cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Krzysztof Świątek Solidarność NSZZ Waldemar Buda Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA

Sierpień '80 początek Solidarności i NZS. "Poznawaliśmy się i pomagaliśmy sobie nawzajem"

- Myśmy się poznawali, to była też taka wzajemna ciekawość, trzeba było sobie nawzajem pomagać - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Łopińska dziennikarka, opozycjonistka PRL, wydawca PR24. Odniosła się w ten sposób do relacji między ruchem studenckim "NZS", a robotniczą "Solidarnością". Dziennikarka wspominała wydarzenia z sierpnia 1980 roku i kolejnych miesięcy poprzedzających wybuch stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo HISTORIA Gdańsk Solidarność Stocznia Gdańska sierpień 80 NSZZ Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Antoni Opaliński

Nie żyje prawnik i opozycjonista PRL Rafał Kasprzyk. "Był przyjacielem Solidarności i NZS"

W sobotę, w wieku 69 lat, zmarł Rafał Kasprzyk - adwokat, wykładowca akademicki, w czasach komunistycznych działacz opozycji niepodległościowej - poinformował w niedzielę przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc. - Odszedł człowiek - legenda opozycji niepodległościowej w czasach komunizmu. Był przyjacielem Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, środowisk walczących z komuną - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność opozycja demokratyczna NSZZ PRL regiony łódzkie

"Wspomnień czar". Piotr Duda przypomniał pięć punktów, o których Donald Tusk chciałby zapomnieć

Piotr Duda ostro skomentował we wpisie na Facebooku ostatnie słowa Donalda Tuska: "Wspomnień czar, czyli przypomnijmy sobie, jak ekipa Tuska traktowała sferę budżetową". Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" zwrócił uwagę na pięć punktów, o których szef Platformy Obywatelskiej chciałby zapomnieć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda budżet Donald Tusk Platforma Obywatelska NSZZ Solidarność

Premier Morawiecki: ideą Solidarności Walczącej była niepodległa Rzeczpospolita

Mateusz Morawiecki ocenił, że "żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna tocząca się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski". - W otulinie państwa totalitarnego odradzają się trzy makabryczne ideologie XX w. - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Rosja przez setki latki wysysała soki z mniejszych państw w duchu kolonializmu. Wierzę, że walka Ukrainy jest kontynuacją walki Solidarności Walczącej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA komunizm nacjonalizm wojna na Ukrainie wojna 2022 NSZZ Solidarność Kornel Morawiecki

Protest przed ambasadą Białorusi. W obronie działaczy białoruskich związków zawodowych

Przebywający w Polsce związkowcy, którzy uciekli przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki, protestowali przed ambasadą Białorusi. Była to pikieta przeciwko szykanowaniu i aresztowaniu działaczy wolnych białoruskich związków zawodowych. Zatrzymanych liderów za walkę o prawa pracowników czekają na Białorusi długie wyroki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim związki zawodowe Aleksander Łukaszenka protest Solidarność NSZZ

Poprawki Senatu do ustawy o SN. Prof. Domański: niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i ze sprawiedliwością

- Ludzie w Polsce, którzy niekoniecznie są zwolennikami takiego programu, czy mają do tego ambiwalentny stosunek, zdają sobie sprawę, że nierealistyczne jest przeprowadzenie tych poprawek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (socjolog z PAN). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NSZZ Polskie Radio 24 Henryk Domański Tadeusz Płużański Sąd Najwyższy sądownictwo