more_horiz
PR24 Portal
Section05

obława augustowska

Rocznica Obławy Augustowskiej. Gralicki: prawda o losie zatrzymanych leży w rosyjskich archiwach

- Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie mają oficjalnego potwierdzenia ich losu, nie znają miejsca spoczynku doczesnych szczątków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego. - Prawda o losach zatrzymanych lipcu 1945 roku wciąż leży w rosyjskich i białoruskich archiwach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska PRL zbrodnie sowieckie Antoni Opaliński regiony podlaskie

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa komunizm NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 77 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

Prezes PiS w 77. rocznicę Obławy Augustowskiej: przykład walki wolnego świata z despotyzmem

Oddając hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, kierujemy nasze myśli także ku bohaterskim Ukrainkom i Ukraińcom. Ich walka o niepodległość, jest również walką o niezawisłość naszej części Europy - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez posła Jarosława Zielińskiego z okazji 77. rocznicy tzw. małego Katynia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA pamięć obława augustowska ZSRR Ukraina Jarosław Kaczyński historia Polski społeczeństwo

"Zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce". Hołd prezydenta dla ofiar Obławy Augustowskiej

Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Jak zaznaczył, "nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Andrzej Duda pamięć

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego

Obława Augustowska. Dr Ukielski: archiwa sowieckie i rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte

- Powszechna pamięć zbiorowa też ma swoją pojemność, rzeczywiście więc o Obławie Augustowskiej niewiele mówiono - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był też Tomasz Stefanek, historyk idei z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska NKWD historia Polski ZSRR zbrodnie sowieckie

Obława Augustowska w pamięci świadków historii i filmowców

16 maja w Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Kolejne inicjatywy społeczne oraz wojna na Ukrainie skłaniają do spotkań w gronie osób szukających prawdy o tym mordzie, czy też w środowiskach filmowców i literatów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa obława augustowska Arkadiusz Gołębiewski Magdalena Gawin Augustów Związek Radziecki

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska Suwałki Patryk Michalski Witold Banach

"Przywróci pamięć o niewinnie zamordowanych". W Suwałkach otwarto wystawę poświęconą ofiarom obławy augustowskiej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Na ekspozycję, którą przygotował Instytut Pileckiego, składają się zdjęcia ofiar zbrodniczej akcji Armii Czerwonej i NKWD przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, na mieszkańcach Augustowszczyzny i Suwalszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski obława augustowska Suwałki społeczeństwo

76. rocznica Obławy Augustowskiej. Zbrodnia popełniona przez Sowietów nazywana jest też "Małym Katyniem"

76 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczęły na Suwalszczyźnie wielką akcję pacyfikacyjną, która przeszła do historii jako "Obława Augustowska". Uchwałą Sejmu z 2015 roku 12 lipca jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD