more_horiz
PR24 Portal
Section05

ochrona środowiska

"Plany urządzania lasów nie pozwalają na nielegalne działania". Prof. Wójcik odpiera zarzuty stawiane Polsce

- Jak w każdym ekosystemie, w lesie nie ma rzeczy stałych, jest ciągłość, ewolucja i las jako najwyższe stadium klimaksu będzie zawsze - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Roman Wójcik, kierownik Katedry Urządzenia Lasu, Dendrometrii i Ekonomiki Leśnej SGGW apelując o zaufanie do pracy leśników. - To są setki lat doświadczeń - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe przyroda ochrona środowiska Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

ANALIZA Lasów w Polsce jest coraz więcej. "Zapewniają miejsca pracy, wypracowują PKB"

- Niemcy prawie już nie mają lasów, u nas jest ich coraz więcej. Niemiec nie może skarżyć do sądu planu urządzenia lasu, u nas chcą pozwolić pieniaczom paraliżować nadleśnictwa - skomentował wyrok TSUE w sprawie lasów Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest stan lasów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe Ministerstwo Klimatu i Środowiska środowisko klimat ochrona środowiska las przyroda GOSPODARKA

TYLKO U NAS Postulaty C40. Prezes PiS: Trzaskowski chce radykalnego ograniczenia wolności

Prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP odniósł się do raportu organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa. - To, co proponuje wiceprzewodniczący PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, to radykalne ograniczenie wolności człowieka - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Rafał Trzaskowski Warszawa ochrona środowiska ekologia

Ministerstwo Klimatu jednoznacznie komentuje wyrok TSUE. "Nie zgodzimy się na sparaliżowanie naszej gospodarki leśnej"

Wyrok TSUE ws. polskich lasów właśnie takim paraliżem grozi - podały we wspólnym oświadczeniu resort klimatu i środowiska oraz Lasy Państwowe. W komunikacie podkreślono, że "Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko ochrona środowiska Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Klimatu i Środowiska Lasy Państwowe GOSPODARKA

PR24 "Tragiczny dla Lasów Państwowych, leśnictwa i sektora drzewnego". Paweł Sałek o wyroku TSUE

- Pouczają nas ci, którzy utracili swoje zasoby przyrodnicze. (...) pewnie naliczą nam kary jak za Turów. Model funkcjonowania przyrody w Polsce oparty jest o rdzeń, który stanowią lasy zajmujące jedną trzecią kraju i będące własnością narodu. Poprzez wyrok, monitoring i zaangażowanie aparatu urzędniczego KE  w drastyczny sposób będzie wpływać na to, jak Polacy mają dbać o swoje zasoby przyrodnicze - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP Paweł Sałek.
Zobacz więcej na temat:  las Trybunał Sprawiedliwości UE ochrona środowiska Lasy Państwowe ekologia POLSKA GOSPODARKA

Rekordowy poziom emisji CO2. Raport: to efekt wojny na Ukrainie i wzrostu przewozów lotniczych

Globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom - informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Stało się tak, chociaż większe wykorzystywanie czystych technologii, takich jak energia słoneczna i pojazdy elektryczne, pomogło ograniczyć wpływ zwiększonego zużycia węgla i ropy naftowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emisja co2 klimat ochrona środowiska węgiel ropa naftowa

Nowe unijne prawo dotyczące pestycydów. Europosłowie: to osłabi bezpieczeństwo dostaw żywności

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt "ambitne" podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego - mówi Adam Jarubas.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność Unia Europejska ochrona środowiska

C40 Cities. Prezes PiS: od nas Polacy nigdy nie usłyszą, że mają ograniczyć jedzenie mięsa, picie mleka

- Jesteśmy za wolnością, nie chcemy sztucznych ograniczeń w imię jakichś ideologii. Od nas Polacy nigdy nie usłyszą, że mają ograniczyć jedzenie mięsa, picie mleka, że mają obowiązek zmienić samochód na elektryczny - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Jarosław Kaczyński ekologia społeczeństwo ochrona środowiska

Wytyczne C40 Cities. Matysiak: nikt nie wprowadzi zakazu sprzedaży ubrań, nie dajmy się zwariować

- Myślę, że jakbyśmy się przyjrzeli tym postulatom [raportu C40 Cities], to każdy z nich jakoś można opowiedzieć. Natomiast nie oszukujmy się, nikt nie wprowadzi zakazu kupowania ubrań do jakiejś określonej liczby. Nie dajmy się zwariować - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Razem Paulina Matysiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo ekologia ochrona środowiska partia Razem polityka Warszawa

Raport C40 Cities. Piotr Król: jeśli to jest program opozycji, to trzecia kadencja PiS się zbliża

Raport organizacji C40 Cities wywołał w Polsce duże kontrowersje. W Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król zauważył, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, iż "jeśli opozycja przejmie rządy, to przyspieszy ten proces". - Jeśli tak będzie wyglądał program opozycji, to myślę, że trzecia kadencja Prawa i Sprawiedliwości się zbliża - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Piotr Król ekologia ochrona środowiska społeczeństwo POLSKA polityka Warszawa

Racje żywnościowe w Polsce? Wiceminister klimatu: dziś to rekomendacja, jutro usłyszymy, że tak mamy żyć

– Zawsze tak jest, że są szczytne hasła. Tu też się mówi o tym, że ma to służyć klimatowi, ma być prośrodowiskowe i walczyć z konsumpcjonizmem. Ale to bardzo niebezpieczne propozycje. Jednak część polskich polityków ich broni – podkreśliła w "Trójkowym komentarzu dnia" wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka klimat ochrona środowiska Małgorzata Golińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska

PR24 Postulaty C40 Cities. Tekieli: zielona rewolucja marksistowska postępuje

- Problem polega na tym, że ta zielona - a jak głębiej podrapać, to czerwona - rewolucja, marksistowska rewolucja, postępuje przez cały czas. Społeczeństwa zsekularyzowane szukają zastępczej religii - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując raport organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Robert Tekieli POLSKA społeczeństwo Warszawa polityka ekologia ochrona środowiska

Warszawa chce wdrożyć zalecenia z raportu C40 Cities. Sebastian Kaleta: to szalona wizja

- Mówimy o wielkiej aferze. Ta afera, jeśli potwierdzi się to, o czym pisze dziś "Gazeta Polska", (...) to byłaby to największa afera korupcyjna w Warszawie od czasu afery reprywatyzacyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sebastian Kaleta Michał Rachoń Warszawa Rafał Trzaskowski ochrona środowiska POLSKA polityka