more_horiz
PR24 Portal
Section05
odkrycia i ciekawostki

Badacze odsłonili staroegipskie kolorowe freski sprzed dwóch tysięcy lat

W znajdującej się w mieście Esna (południowy Egipt) świątyni Chnuma - jednego z najważniejszych bogów starożytnego Egiptu, uznawanego za stwórcę człowieka oraz patrona narodzin i płodności - odkryto liczne malowidła pochodzące sprzed ponad 2000 lat. Freski, do tej pory skrywające się pod warstwą sadzy i brudu, są bardzo dobrze zachowane, wyróżniają się niezwykłą szczegółowością i żywymi kolorami. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt starożytność NAUKA ciekawostki odkrycia i ciekawostki

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael Egipt starożytność archeologia NAUKA odkrycia i ciekawostki Jerozolima

W Egipcie odkryto ruiny wieży strażniczej i świątyni Izydy oraz starożytne groby

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na stanowisku Gabal El Haridi położonym w południowoegipskiej prowincji Sauhadż badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Odnaleźli pozostałości wieży strażniczej i świątyni Izydy wybudowanych prawdopodobnie w III wieku p.n.e. oraz kilkadziesiąt grobów powstałych pomiędzy XXII a I wiekiem p.n.e.
Zobacz więcej na temat:  archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność Egipt NAUKA

Rosjanie ukradli bezcenne złoto Scytów z muzeum w ukraińskim Melitopolu

Jak podała Polska Agencja Prasowa, rosyjscy żołnierze, okupujący Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainnie, ukradli z tamtejszego Muzeum Krajoznawczego cenne eksponaty. Wśród utraconych artefaktów znajduje się między innymi kolekcja scytyjskiego złota. Jest to jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja kradzież muzeum odkrycia i ciekawostki archeologia Europa historia Europy

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Anglia Wielka Brytania średniowiecze dieta kuchnia archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
Zobacz więcej na temat:  Peru archeologia ciekawostki odkrycia i ciekawostki NAUKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem