more_horiz
PR24 Portal
Section05

odkrycia i ciekawostki

Olbrzymie nierówności społeczne ułatwiły konkwistadorom podbój imperium Azteków

Imperia upadają powoli, najpierw toczą je wewnętrzne kryzysy, a później często dobija atak z zewnątrz – ta maksyma niejednokrotnie znalazła swoje potwierdzenie w dziejach. Wyjątkiem wydawało się imperium Azteków, które upadło z dnia na dzień, zniszczone przez dysponujących przewagą technologiczną Hiszpanów. Włoscy badacze twierdzą jednak, że konkwistadorom dopomogła sytuacja wewnętrzna azteckiego mocarstwa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Meksyk Aztekowie NAUKA odkrycia i ciekawostki

Społeczeństwo państwa Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Jakie plemiona w odległej przeszłości zamieszkiwały tereny współczesnej Polski? Na to pytanie odpowiada projekt "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych". Czy to jednak kończy ponad 200-letni spór, zrodzony w czasach kiedy Rzeczypospolita była pod zaborami: rosyjskim i pruskim, o to czy od zawsze byli tu Słowianie czy Słowianie dopiero tutaj przybyli, kiedy te ziemie opuścili Germanie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Słowianie społeczeństwo odkrycia i ciekawostki archeologia badania