more_horiz
PR24 Portal
Section05

odpady

Obywatele dbają o środowisko. Aplikacja mObywatel to ułatwia

Rządowa aplikacja mObywatel została wyposażona w nową funkcję. Za jej pomocą można teraz zgłosić nieprawidłowości dotyczące środowiska oraz zdarzenia o potencjalnie szkodliwym wpływie, jak m.in. porzucenie czy nielegalne składowanie odpadów. Dziś codziennie wpływa około 50 takich zgłoszeń, to wyraz troski Polaków o planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Martyna Ogonek odpady las zanieczyszczenie aplikacja aplikacja mobilna

GIOŚ wkracza do sieci. Przez aplikację mObywatel będzie można zgłosić przestępstwa środowiskowe

Przestępstwa środowiskowe będzie można zgłaszać także poprzez aplikację mObywatel. Aplikacja została wyposażona w nowy moduł, który każdemu pozwoli przesłać informacje o przestępstwach przeciwko środowisku bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ochrona środowiska ministerstwo klimatu odpady POLSKA społeczeństwo

Jak zagospodarować toksyczne odpady?

- Naszym celem było zagospodarowanie bardzo szkodliwych odpadów i pokazanie, że możemy w prosty, szybki i tani sposób wytworzyć ciecz magnetoreologiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Osial, chemik z Polskiej Akademii Nauk. Ciecz MR ma zastosowanie m.in. do tłumienia drgań skorupy ziemskiej, w amortyzatorach pojazdów, motocykli, foteli kierowców, a także w eliminowaniu drgań układów optycznych napędów CD i DVD.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski środowisko chemia odpady

Drastyczne podwyżki na rynku odpadów. UOKiK: nie stwierdziliśmy niedozwolonych praktyk

Podwyżki cen na rynku odpadów komunalnych w województwie mazowieckim, w tym w Warszawie, nie były spowodowane niedozwolonymi praktykami, a wzrostem kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców i działaniami lokalnych władz - poinformował UOKiK. Celem postępowania wyjaśniającego było ustalenie, czy w ostatnich latach podczas przetargów na odbiór lub zagospodarowanie odpadów komunalnych mogło dojść do niedozwolonych porozumień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami odpady samorząd UOKiK Warszawa

Zaostrzenie kar za zatruwanie środowiska. Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w Sejmie

Podczas konferencji na plaży w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba mówił, że projekt największej od lat 90. nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za zatruwanie środowiska jest już w Sejmie. Wyjaśnił, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jacek Ozdoba ochrona środowiska środowisko ekologia odpady gospodarka odpadami plaża