more_horiz
PR24 Portal
Section05

odzyskanie niepodległości

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Szef IPN: dziękujemy wam za historyczną prawdę

- Są państwo bohaterami wolności wszystkich urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, a także w XXI wieku - zwrócił się do uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności prezes IPN dr Karol Nawrocki. - Rzeczpospolita może wam podziękować zgodnie z historyczną prawdą i tym, na co zasługujecie - podkreślał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki historia Polski odzyskanie niepodległości

Zwieńczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość Polonia Rediviva w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda wezmą udział w uroczystości Polonia Rediviva, będącej zwieńczeniem realizowanych w latach 2018-2022 Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda odzyskanie niepodległości

"To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "to ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą rzucone wtedy w ziemię, dało znakomity plon drugiej RP i położyło podwaliny pod budowę współczesnej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie wielkopolskie historia Polski HISTORIA Poznań Mateusz Morawiecki premier odzyskanie niepodległości niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Prezydent Duda: to ważna lekcja historii, aby służyć obecnej, wolnej Polsce

"Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy" - zaznaczył Andrzej Duda w swoim liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, "tradycje powstańcze są (...) ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej, wolnej Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski HISTORIA powstanie wielkopolskie Poznań niepodległość odzyskanie niepodległości Andrzej Duda

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto obchodzimy po raz drugi

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ignacy Jan Paderewski odzyskanie niepodległości Poznań wielkopolskie POLSKA społeczeństwo niepodległość

TYLKO U NAS Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Jak obchodzono Wigilię 104 lata temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety nie znamy nazwiska tego świadka historii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wigilia Zamek Królewski Boże Narodzenie niepodległość odzyskanie niepodległości msn21-historia

Premier Morawiecki: I Rzeczpospolita mogłaby być inspiracją dla Unii Europejskiej

I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem republikańskim w Europie, a jej ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś; ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule "Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu", opublikowanym w czarnogórskim serwisie informacyjnym Crnogorski Portal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki Czarnogóra POLSKA odzyskanie niepodległości historia Polski

Józef Piłsudski ogłasza światu wolną Polskę

"Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski" – tymi słowami do szefów mocarstw zwrócił się Józef Piłsudski, notyfikując II Rzeczpospolitą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Jędrzej Moraczewski Józef Piłsudski Kajetan Dzierżykraj-Morawski odzyskanie niepodległości

Wiesław Budzyński: tą książką kończę pewien etap mojej pracy

- Ja sam jestem piłsudczykiem, w związku z tym kiedyś musiałem się zmierzyć z Piłsudskim. Zrobiłem to teraz, będąc już w dojrzałym wieku. Postanowiłem wykorzystać swój warsztat pisarski nabyty przy pracy nad biografiami Baczyńskiego i Schulza oraz książką o Lwowie, która była w pisaniu bardzo trudna - mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński Józef Piłsudski Wiesław Budzyński Święto Niepodległości odzyskanie niepodległości