more_horiz
PR24 Portal
Section05
okrągły stół

Wyszkowski o dokonaniach rządu Jana Olszewskiego: dzięki niemu kraj zmienił kierunek polityki zagranicznej

- Minister Jan Parys na polecenie premiera złożył w siedzibie NATO deklarację o woli współpracy. To był szok dla postkomunistów, ponieważ oni woleli pozostawanie w obrębie wpływów Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski (opozycjonista PRL, doradca premiera Jana Olszewskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Olszewski polityka Krzysztof Wyszkowski Tadeusz Płużański okrągły stół historia Polski

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski komunizm okrągły stół Solidarność PRL społeczeństwo

Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe

- W stanie wojennym mieliśmy masę wzajemnej solidarności, ciepła, wspomagania się, budowaliśmy nasz kraj. Jednak okazało się, że nic z tego nie będzie, bo nas internują. (...) W porównaniu z czasami stalinowskimi to czasy Jaruzelskiego więzienia były jednak dużo łaskawsze - wspominała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół Zofia Romaszewska Komitet Obrony Robotników

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół

Echa nagrania ze spotkania Michnika z Jaruzelskim. Stankowski: to pokazuje poziom płaszczenia się przed zbirem

- Byłem zszokowany, oglądając materiał o Adamie Michniku, choć od dawna nie miałem co do niego żadnych złudzeń. Natężenie płaszczenia się przed komunistycznym zbirem i mordercą było jednak szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") i Wojciech Reszczyński (PR3).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół

"Próba odsunięcia agentury komunistycznej". Jan Parys o rządzie Jana Olszewskiego

- Lech Wałęsa od początku bardzo niechętnie patrzył na niezależność Jana Olszewskiego i kierunek, w jakim chciał prowadzić politykę (…) Cofniecie poparcia prezydenta dla rządu Olszewskiego stało się sygnałem dla różnych ugrupowań politycznych niezadowolonych z lustracji, które chciały zatrzymać agenturę wśród swoich działaczy i parlamentarzystów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 okrągły stół Jan Olszewski historia Polski komunizm Solidarność Kościół społeczeństwo Jan Parys Ryszard Gromadzki
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem