X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
okupacja niemiecka

Tak powstała Służba Zwycięstwu Polski. Posłuchaj wspomnień jej twórcy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza

- Oświadczyłem gotowość podjęcia się odpowiedzialności za zorganizowanie zbrojnego oporu przeciw okupantom i gotowość wszczęcia otwartej walki, gdy na to pozwoli położenie wojenne. Jeszcze przed kapitulacją Warszawy zacząłem wykonywać powierzone mi zadanie – wspominał gen. Michał Tokarzewski-Karszewicz na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tak 82 lat temu powstała Służba Zwycięstwu Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Tokarzewski-Karaszewicz Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa okupacja niemiecka

Edmund Osmańczyk. Świadek historii, senior Polskiego Radia

Pracował w Polskim Radiu we wrześniu 1939 roku i w czasie konspiracji. W Powstaniu Warszawskim redagował audycję "Dzień walki". – Był przede wszystkim Polakiem. Nowoczesnym, myślącym Polakiem wielkiego formatu – wspominał go wieloletni pracownik Polskiego Radia Maciej Józef Kwiatkowski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio Dwudziestolecie międzywojenne kampania wrześniowa okupacja niemiecka Powstanie Warszawskie PRL

Trwa poszukiwanie niemieckojęzycznej wersji raportu o wojennym zniszczeniu Warszawy

O udostępnienie raportu zwrócił się do urzędu miasta wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. "Ratusz poinformował mnie, że potrzebuje jeszcze kilka dni z uwagi na to, że tłumaczenie raportu na język niemiecki było realizowane kilka lat temu, więc potrzebują trochę więcej czasu, aby to przeanalizować" – powiedział Jacek Ozdoba. Dodał, że jest dobrej myśli.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy Warszawa reparacje wojenne Jacek Ozdoba

"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

- Świadczy to po prostu o tym, przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale mówię to jako historyk, ktoś, kto studiował historię, że ktoś jest niewykształcony zupełnie historycznie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski (historyk). Gościem "Przekładańca Jachowicza" był również dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie HISTORIA społeczeństwo POLSKA Warszawa okupacja niemiecka

"Podważając jego sens sprawiamy, że bohaterowie ponownie umierają". Rosalak o Powstaniu Warszawskim

- To była walka o wolność Polski i do tej wolności poszły najlepsze szeregi naszej młodzieży. [...] Najbardziej dramatyczny los spotkał właśnie pokolenie szaroszeregowe. Jeżeli będziemy podważać sens powstania, to bohaterowie tamtych dni umrą po raz drugi. [...] Ta młodzież szła do walki z wolą zwycięstwa, z uśmiechem, a ludność pomagała im jak mogła - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk (tygodnik "Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Warszawa okupacja niemiecka

"Winni jesteśmy pamięć, hołd i zrozumienie. Modlitwę". Piotr Gliński o Powstaniu Warszawskim

"Dzięki Powstaniu istniejemy, a kolejne pokolenia mają szansę na rozwój i dobre życie. Ale Powstanie przypomina nam też, że nikt nie zwalnia nas z odpowiedzialności za Polskę" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie okupacja niemiecka II wojna światowa historia Polski 1944 Piotr Gliński