more_horiz
PR24 Portal
Section05

Olaf Scholz

NASZ WYWIAD Musijenko: Rosja kontynuuje politykę ludobójczą, a "referenda" to potencjalne zagrożenie dla wielu państw w regionie

- Pomysł organizacji "referendów" na terenach okupowanych, w czasie gdy obraduje Zgromadzenie Generalne ONZ, to jasny sygnał Rosji dla świata, że normy prawa międzynarodowego nic dla niej nie znaczą - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Jak dodał, masowe groby i katownie na Charkowszczyźnie to kolejny dowód, że Rosja w sposób systemowy kontynuuje politykę ludobójczą na wszystkich obszarach, które zajmuje.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie Niemcy Olaf Scholz

Brak reakcji Tuska na słowa Scholza. Sakiewicz: wspieranie polityki Niemiec doprowadziło do wojny na Ukrainie

- Nie było żadnej reakcji, oburzenia ze strony Tuska. Nie było powiedzenia, że Polska próbę grzebania przy zmianie granic będzie uznawała za casus belli. Były premier Polski znowu stał na baczność przed kanclerzem Niemiec. Taka polityka już doprowadziła do wojny na Ukrainie. Bo było to wspieranie polityki Niemiec, głupoty niemieckich elit, które uzbroiły armię Putina - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Olaf Scholz Niemcy Tomasz Sakiewicz

Kontrowersyjna wypowiedź Scholza. Pęk: Niemcy grożą rewizją naszej granicy zachodniej

- Wystąpienie kanclerza Scholza było przekazem w pełni świadomym i zaplanowanym, to nie było jakieś przejęzyczenie się. Bez ogródek, w podtekście powiedział do Polaków: "Uważajcie, bo jak będziecie tak z nami pogrywać, żądając oczywistych, należnych wam reparacji, to my wrócimy do rewizjonizmu" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Olaf Scholz Niemcy

Scholz nadal odmawia dostawy czołgów dla Ukrainy, rozmowy z Putinem uznaje za "ważne"

Dopytywany, czy w związku z apelami Kijowa, że teraz, w tym momencie, potrzebne są Ukrainie pilnie wozy bojowe i czołgi, Olaf Scholz nadal nie zmienia stanowiska w tej sprawie, kanclerz Niemiec odpowiadał, że Niemcy dostarczają Ukrainie innego rodzaju uzbrojenie. Scholz pytany był przez Deutschlandfunk (Dlf) także o niedawną 90-minutową rozmowę z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Władimir Putin Rosja Niemcy ŚWIAT Europa

Niemcy liczą na pomoc Polski w obliczu kryzysu energetycznego. Scholz mówi o dostawach ropy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do obecnej sytuacji energetycznej w Niemczech i ewentualnej współpracy z Polską. Wczoraj rząd federalny przejął kontrolę nad należącą do Rosnieftu rafinerią w Schwedt. Nieco później media poinformowały o potencjalnych planach zakupu niemieckiej rafinerii przez Orlen. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Olaf Scholz energetyka GOSPODARKA ropa naftowa

"Klęska Rosji na Ukrainie nie pasowałaby do jego koncepcji". Były polityk SPD oburzony zachowaniem Scholza

Były polityk SPD Thilo Sarrazin stwierdził, że zwycięstwo Ukrainy zaskoczyłoby kanclerza Olafa Scholza w podobny sposób, w jaki zdziwił go upadek muru berlińskiego. W rozmowie z Polskim Radiem publicysta zaznaczył, że ruch "Solidarności" przeszkadzał SPD w budowaniu przyjaznych stosunków z Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT Europa Rosja Polskie Radio Olaf Scholz

NASZ WYWIAD Krajew: potrzebujemy obrony przeciwrakietowej, a także czołgów. Wahanie Niemiec to duży problem, blokuje inne państwa

- Ukraina potrzebuje obecnie obrony przeciwrakietowej, by móc obronić miasta i infrastrukturę, także energetyczną, przed atakami Rosjan. Potrzeba wszelkiego rodzaju uzbrojenia, amunicji. Problemem są wahania Niemiec, jeśli chodzi o dostawy czołgów – Berlin jest dostawcą tego sprzętu dla wielu krajów NATO i jego postawa blokuje także te państwa - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Krajew z Rady Polityki Zagranicznej "Ukraiński Pryzmat".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie Niemcy Olaf Scholz

"Takie głosy będą się pojawiały". Ekspertka o wypowiedzi Olafa Scholza na temat polskich granic

Kanclerz Olaf Scholz na konferencji w Poczdamie z okazji przyznania narodowi ukraińskiemu nagrody M100 Media Award odniósł się do sprawy granicy niemiecko-polskiej. Niemiecki kanclerz mówił o "rewizjonistycznych zmianach granic" oraz o ludziach "szperających w książkach historycznych". 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Olaf Scholz Michał Strzałkowski Genowefa Grabowska Niemcy II wojna światowa historia Polski konferencja poczdamska granica