more_horiz
PR24 Portal
Section05

olimpiada

Pierwszy sezon e-sportowej olimpiady Predator Games za nami

W zawodach wzięło udział ponad 4000 szkół oraz ponad 23000 uczniów. Organizatorzy zapewniają, że impreza spełniła swoją misję - zachęciła do rywalizacji, a także integracji w środowisku uczniowskim, a wysokie zainteresowanie udziałem ze strony uczniów pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe, przygotowywane już edycje imprezy.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada gry wideo Ministerstwo Edukacji i Nauki nauka programowania

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

"Szybciej, wyżej, mocniej". Pierre de Coubertin i nowożytna idea olimpijska

Filozofia olimpizmu, wywodząca się z tradycji helleńskiej, łączy kult rozumu z kultem harmonii, równoważy ciało, wolę i umysł. Dąży ona do sposobu życia opartego na radości z podejmowanego wysiłku, wartości dobrego przykładu i poszanowania zasad etycznych. Zorganizowanie nowożytnych igrzysk olimpijskich, a co za tym idzie - ukształtowanie się filozofii olimpijskiej, było możliwe dzięki pracy francuskiego barona Pierre'a de Coubertina.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie olimpiada Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Janusz Kusociński – walczył nie tylko na bieżni

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale historia Polski olimpiada igrzyska olimpijskie