more_horiz
PR24 Portal
Section05
onkologia

Onkolodzy szukają ukraińskich medyków. Polskie certyfikaty niepotrzebne

Na wojnie najbardziej cierpią cywile, a przede wszystkim dzieci. Polscy lekarze zorganizowali akcję leczenia najbardziej chorych młodych pacjentów onkologicznych z Ukrainy. Prof. Wojciech Młynarski szacuje, że w tej chwili na Ukrainie jest ok. 2 tysięcy chorych onkologicznie dzieci. Do ich opieki w Polsce potrzebne są osoby z wykształceniem medycznym i znajomością języka ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina dzieci onkologia Roman Czejarek Jedynka Ukraina

"Jesteśmy w stanie leczyć te dzieci". Małgorzata Dutkiewicz o działalności Fundacji Herosi

- To pacjenci z rozpoznaniem nowotworowym. Bardzo ciężkie schorzenia, bardzo ciężka diagnoza, ale chciałabym dodać tutaj trochę więcej optymizmu: jesteśmy w stanie leczyć te dzieci, ale ogromnie potrzebna jest pomoc i wsparcie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dutkiewicz, prezes Fundacji Herosi.
Zobacz więcej na temat:  szpital dzieci onkologia zdrowie pomoc społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Pandemia a nowotwory. Prof. Drabko: sytuacja epidemiologiczna może powodować opóźnienia w diagnozie

Pandemia COVID-19 może pośrednio wpływać na opóźnienie rozpoznania nowotworów ze względu na sytuację epidemiologiczną, w której dominują teleporady - stwierdziła prof. Katarzyna Drabko, hematoonkolog dziecięca. - Istotnie częściej trafiają do nas obecnie dzieci w cięższym stanie, z bardziej zaawansowaną białaczką - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 onkologia nowotwory dzieci

NASZ WYWIAD "Wprowadzamy Polskę do światowych trendów". Agencja Badań Medycznych inwestuje w technologię RNA

Agencja Badań Medycznych ogłosiła beneficjentów konkursu na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Na ten cel zostało przeznaczonych 300 mln zł. O znaczeniu i możliwych zastosowaniach tej technologii rozmawialiśmy z Radosławem Sierpińskim, prezesem Agencji Badań Medycznych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 szczepienia medycyna onkologia POLSKA

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak piersi rak płuca rak prostaty zdrowie

Jak książki dla dzieci mogą pomóc najmłodszym w zrozumieniu chorób onkologicznych

Choroby nowotworowe atakują gwałtownie, przez co nie mamy możliwości oswoić się z tak trudną sytuacją, która zmienia życie nie tylko osób chorych, ale też ich rodzin. W przypadku osób młodszych, wytłumaczenie tematów onkologicznych w zrozumiały dla nich sposób nie jest proste. Niemniej jednak, kwestie te zostały omówione w dwóch książkach dla dzieci: "Myszka Marcelina" oraz "O, choroba". O ich formacie oraz przesłaniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org oraz Karolina Oponowicz z Wydawnictwa Agora dla Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica onkologia zdrowie

Rak głowy i szyi - nowotwór, o którym wiemy mniej

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - O tych nowotworach mówi się mało, choć stanowią około 5 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi" Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe nowotwory onkologia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem