more_horiz
PR24 Portal
Section05

ONZ

NASZ WYWIAD Wyrok ws. MH17. Prof. Marcinko: sądy krajowe mogą karać winnych zbrodni, nawet jeśli na razie nie można osądzić Kremla

- Rozprawa ws. MH17 to pierwszy krok i dowód, że można osądzać osoby winne zbrodni, nawet jeśli na razie nie udaje się pociągnąć do odpowiedzialności Kremla - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing Ukraina Rosja katastrofa boeinga nad Donieckiem infografika serwis wschodni ONZ wojna 2022 Holandia prawo NASZ WYWIAD Międzynarodowy Trybunał Karny

UE zadowolona z przedłużenia umowy dot. eksportu zboża z Ukrainy. "Ma kluczowe znaczenie dla dalszego obniżania cen"

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła przedłużenie umowy umożliwiającej eksport zboża i produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że to porozumienie ma kluczowe znaczenie dla dalszego obniżania światowych cen żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  zboże żywność Unia Europejska Europa Morze Czarne ONZ Ukraina Rosja wojna 2022

ANALIZA Wyrok w sprawie MH17, zestrzelonego nad Ukrainą. Proces obnażył światu skrywaną prawdę o Rosji

Proces w sprawie MH17 nie tylko ujawnił kulisy zbrodni - zestrzelenia samolotu, ale i obnażył wiele dowodów zaangażowania Rosji w wojnę na wschodzie Ukrainy, począwszy od 2014 roku. Śledztwo dostarczyło także wiedzy o tym, w jaki sposób Rosja kontrolowała wydarzenia w tzw. samozwańczych republikach na terenie Ukrainy. To doświadczenie może dać społeczności międzynarodowej impuls do znalezienia skutecznych sposobów wyciągnięcia konsekwencji wobec Moskwy za popełnione przez nią zbrodnie i metod ochrony przed kolejnymi aktami agresji Kremla.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing ANALIZA Ukraina Rosja katastrofa boeinga nad Donieckiem infografika serwis wschodni ONZ wojna 2022 Holandia

Ukraińska umowa zbożowa przedłużona o 120 dni. ONZ i Turcja pozostały gwarantami inicjatywy

Ukraina przedłużyła umowę zbożową z Turcją i ONZ o kolejne 120 dni. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Porozumienie, zawarte w lipcu, pozwala Ukrainie na eksport zboża przez Morze Czarne. Umowa została zawarta na czas określony i miała wygasnąć w piątek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność Ukraina eksport ONZ ŚWIAT wojna 2022

Wybuch w Przewodowie. Ambasador Szczerski: według pierwszych wniosków to nie był umyślny atak

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podkreślił na forum Rady Bezpieczeństwa, że polscy obywatele nie zginęliby od uderzenia rakiety w Przewodów, gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę. Pocisk, który spadł na polskie terytorium, został najprawdopodobniej wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału.
Zobacz więcej na temat:  wybuch w Przewodowie POLSKA Krzysztof Szczerski ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Ukraina wojna 2022

Niemcy poparły rezolucję ONZ ws. odszkodowań dla Ukrainy. Mularczyk: uznają zasadę odpowiedzialności

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk powiedział, że rezolucja ONZ ws. odszkodowań dla Ukrainy ma charakter uniwersalny. Jak podkreślił "cieszę się, że Niemcy ją poparły. To znaczy, że uznają odpowiedzialność kraju agresora za zbrodnie wojenne, a to oznacza, że muszą też przyjąć odpowiedzialność wobec Polski".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy ONZ Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa nazizm

"Sprawa jest na etapie zaawansowanym". Mularczyk o reparacjach wojennych dla Polski

- Przygotowujemy się i będziemy podejmować szereg działań o charakterze informacyjnym, dyplomatycznym i politycznym. Najbliższe miesiące na pewno będą dla nas ciężką pracą w tym obszarze - o reparacjach wojennych dla Polski mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa ŚWIAT Europa Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Rosja ONZ wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski wojna 2022 Polskie Radio 24

"Rosja musi zapłacić pełne reparacje za szkody na Ukrainie". Szczerski podczas debaty ONZ

Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego powiedział, że "Rosja musi zapłacić pełne reparacje za szkody wyrządzone na Ukrainie". Odniósł się w ten sposób do rezolucji dotyczącej utworzenia rejestru szkód i mechanizmu reparacyjnego dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ONZ pieniądze Rosja dyplomacja Krzysztof Szczerski ŚWIAT Ameryka

Siły pokojowe ONZ na Ukrainie? Prof. Boćkowski: mówienie o możliwości ich wprowadzenia to mrzonka

- Temat ten jest po raz kolejny wrzucony w przestrzeń publiczną. Natomiast jest to nie do zrealizowania. Skłaniałbym się raczej do tego, że wojna będzie trwała. Mówienie o możliwości budowania sił pokojowych to mrzonka - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba i prof. Jacek Reginia-Zacharski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT ONZ