more_horiz
PR24 Portal
Section05

OPEC

Wpływ wojny na Ukrainie na inflację. Czy jesteśmy w stanie przetrwać bez rosyjskich surowców?

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do znaczącego wzrostu cen surowców. Zwiększone koszty transportu dóbr i produkcji energii przełożyły się na inflację. Rząd zapowiedział też zakończenie procesu uniezależniania nas od dostawcy ze Wschodu. Pozostaje pytanie, czy jesteśmy w stanie przetrwać bez rosyjskich surowców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze infografika inflacja USA strefa euro inwestycje magazyn 2022/2023 Chiny ŚWIAT OPEC

Rosja zastanawia się nad odwetem za limit cen na ropę. Putin straszy "ograniczeniem produkcji"

Rosja może ograniczyć produkcję ropy w odpowiedzi na ograniczenie cen ropy przez G-7 - powiedział prezydent Władimir Putin. Decyzja ma być ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni - poinformowała agencja Bloomberg. Tymczasem cena rosyjskiej ropy wciąż spada i osiągnęła poziom najniższy od stycznia 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Rosja embargo sankcje Unii Europejskiej OPEC ceny paliw ŚWIAT Europa

"Ograniczenie wydobycia to gest wsparcia Rosji". Prezydent USA ostrzega Arabię Saudyjską

- Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie z CNN, odnosząc się do decyzji kartelu OPEC+ mającej podnieść ceny ropy naftowej. Decyzja ta, podjęta wbrew presji USA, wywołała falę krytyki wśród Demokratów w Kongresie, którzy uznali ją za gest wsparcia Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa OPEC USA Arabia Saudyjska ceny

OPEC+ chce zmniejszyć wydobycie ropy, jak na to reagują światowe giełdy towarowe?

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wahają się w czwartek po wczorajszej decyzji OPEC+ w sprawie ograniczenia dostaw surowca w listopadzie, aby utrzymać jego cenę. A Rosja powtarza swoje ostrzeżenia, że nie będzie sprzedawać swojej ropy tym krajom, które przyjmą limit cen na rosyjską ropę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa OPEC Arabia Saudyjska USA Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej

Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki

Ceny paliw na stacjach benzynowych są znacząco niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt między innymi taniejącej ropy naftowej na rynkach światowych, a także umacniajacego się złotego do głównych walut. Pomogła również fuzja Orlenu z Lotosem. Obecnie popularną benzynę Pb95 na stacjach koncernu PKN Orlen można kupić już za znacznie poniżej 7 zł za litr.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa benzyna PKN Orlen lotos POLSKA OPEC USA Daniel Obajtek fuzja

Złe prognozy dla produkcji ropy. Decyzja o zwiększeniu wydobycia OPEC+ była niewystarczająca

Zapowiedziany w czwartek przez OPEC+ wzrost produkcji ropy nie doprowadzi do przywrócenia równowagi na światowym rynku, który już teraz zaczyna odczuwać deficyt w związku z ożywieniem popytu w Chinach - ocenili w piątkowym komentarzu analitycy Goldman Sachs. Podobnego zdania są eksperci z ING Groep.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Arabia Saudyjska ropa naftowa Giełda goldman sachs OPEC