more_horiz
PR24 Portal
Section05
opera

Piotr Kamiński: ostatnie słowa Hamleta zostały zniekształcone

- "Reszta jest milczeniem" w oryginale brzmi "The rest is silence". Znaczy, że w tym momencie kończy się wszelki dźwięk i zapada cisza śmierci. To znacznie szerszy sens niż powiedzieć "Reszta jest milczeniem", bo to mógłby powiedzieć ktoś, kto żyje, tylko po prostu postanowił się więcej nie odzywać - mówił tłumacz i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kamiński William Szekspir opera literatura KULTURA

"Orfeusz i Eurydyka". Magdalena Piekorz debiutuje w operze

"Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej opowiadający o miłości wystawionej na wielką próbę. Począwszy od swej premiery 5 października 1762 roku na deskach wiedeńskiego Burgtheater, udanie, podbijając serca melomanów, kroczy przez kolejne sceny operowe świata. Najnowsza premiera miała miejsce 2 marca w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk TEATR opera Warszawska Opera Kameralna KULTURA

Enrique Mazzola: dyryguję tak, jak wymaga tego atmosfera na sali

- Każdy występ jest co prawda wykonawczo zależny od muzyków, ale zaangażowana jest w niego również publiczność. My, muzycy, jesteśmy bardzo wrażliwi i w każdym momencie wyczuwamy ekspresję widowni - ciszę, skupienie, koncentrację, rozbawienie. To jak ludzie reagują w pewien sposób determinuje z kolei mój sposób ekspresji, inspiruje mnie, daje natchnienie - mówił w Dwójce dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  opera Milena Gąsienica MUZYKA KULTURA dyrygent

Premiera w Warszawskiej Operze Kameralnej

Już 3 marca br. na miłośników opery czeka w Warszawskiej Operze Kameralnej "Orfeusz i Euredyka". W Weekendzie Kulturalnym o premierze tej opery w trzech aktach. - Nie ma nic gorszego niż rutyna. Reżyser powinien próbować różnych form. Mnie pomogła praca przy filmach dokumentalnych, które uczą myślenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Piekorz, reżyser, autorka m.in. nagradzanych filmów fabularnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA opera SZTUKA