X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
operacja polska NKWD

NASZ WYWIAD Epicentrum terroru. Nowe akta o operacji polskiej NKWD na Białorusi

W tym roku ujrzymy tom niepublikowanych wcześniej dokumentów na temat tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938 na obszarze białoruskiej republiki sowieckiej – zapowiedział dr Maciej Wyrwa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W książce znajdą się m.in. wspomnienia dzieci skazanych rzekomych ”polskich szpiegów i dywersantów” ze zbiorów historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś operacja polska NKWD

Operacja Polska NKWD. Porozumienie z Ukrainą

Do archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRR zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy. O operacji polskiej NKWD mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sommer z "Najwyższego Czasu!".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NKWD operacja polska NKWD ZSRR komunizm Kulisy Spraw Ukraina historia Polski

Historia na Dziś: O tzw. operacji polskiej NKWD

– Tak zwana operacja polska NKWD była ludobójstwem. To nie ulega wątpliwości – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zawarł porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dotyczących zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Radzieckim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina ZSRR Józef Stalin operacja polska NKWD Kijów NKWD

Nieznana historia. W operacji polskiej zabito 111 tys. osób

Operacja polska to biała plama w świadomości polskiego społeczeństwa. Na mocy tzw. operacji polskiej, zapoczątkowanej rozkazem szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku zginęło ponad 111 tysięcy osób. Rozmiar zbrodni wciąż nie jest dokładnie znany, odkrywane są dopiero twarze i nazwiska ofiar. W Polsce prawie nikt nie słyszał o tej zbrodni, ale wkrótce ma się to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN KGB Jarosław Szarek operacja polska NKWD

"Nie było poranka, aby nie opłakiwano ofiar komunistów"

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy stalinowskich represji. W ramach tzw. akcji polskiej NKWD w latach 1937 - 1938 na ówczesnych terenach ZSRR zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Przy miejscowym pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

Memoriał: operacja polska to była szczególna zbrodnia

Dziś mija 80 lat od wydania przez władze radzieckie rozkazu, który zapoczątkował masowe mordy Polaków mieszkających w ZSRR. O tamtych zbrodniach nie zapominają historycy z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, którzy poszukują śladów stalinowskich represji, aby świat poznał nazwiska osób, które straciły życie, tylko dlatego, że były Polakami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie

Operacja polska NKWD. "Polacy w czołówce wrogów"

- Liczebność, aktywność społeczna i zawodowa zdecydowały o tym, że ludność polska znalazła się na celowniku sowieckiego represyjnego systemu komunistycznego – powiedział w audycji Nos Kleopatry prof. Jan Szumski, historyk z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Gość odniósł się w ten sposób do operacji polskiej NKWD, która miała miejsce 80. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa operacja polska NKWD IPN Związek Sowiecki ZSRR NKWD

"Skala operacji polskiej NKWD bliska wyniszczeniu narodu"

Celem operacji polskiej NKWD z lat 1937-38, której ofiarą była ludność polska w ZSRR, była totalna likwidacja więzi z zagranicą, przy czym represje zbliżyły się do granicy, za jaką zaczyna się wyniszczenie narodu - mówi historyk Nikita Pietrow. Za początek akcji uznaje się rozkaz szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD