X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
opozycja demokratyczna

40. rocznica I Zjazdu Solidarności. Bogusław Gołąb: nasze dyskusje wzbudziły wielkie zdziwienie

- Pierwszy zjazd delegatów postanowił przedyskutować ówczesną sytuację. Rozpoczęliśmy zjazd mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Glempa, a następnie prowadziliśmy dyskusje na wiele różnych tematów. Od historii po gospodarkę. Proszę sobie uzmysłowić, że decyzje, które zostały przedyskutowane jawnie, wzbudziły wielkie zdziwienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, uczestnik I Zjazdu Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia Polski PRL opozycja demokratyczna komunizm HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Nie żyje dr Jerzy Targalski. "Ogromna strata dla Polski"

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta (m.in. stały komentator Polskiego Radia 24) zmarł w niedzielę rano po walce z chorobą. "Dziś rano odszedł dr Jerzy Targalski. Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła rycerza z mocą i determinacją walczącego o jej umocnienie. Cześć Jego pamięci" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" – tak zmarłego określił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Europa Wschodnia Uniwersytet Warszawski opozycja demokratyczna

Prokuratura ws. białoruskiego uchodźcy: stwierdzono brak podstaw do tymczasowego zatrzymania

- Zatrzymany na podstawie czerwonej dyfuzji Interpolu obywatel Białorusi został zwolniony po wykonaniu czynności w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl Prokuratura Okręgowa w Warszawie, odpowiadając na pytania w tej sprawie uchodźcy Makarego Malakhouskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś polityka reżim opozycja demokratyczna policja polska MSWiA Mariusz Kamiński Michał Szczerba prokuratura

Prokuratura ws. białoruskiego uchodźcy: stwierdzono brak podstaw do tymczasowego zatrzymania

- Zatrzymany na podstawie czerwonej dyfuzji Interpolu obywatel Białorusi został zwolniony po wykonaniu czynności w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl Prokuratura Okręgowa w Warszawie, odpowiadając na pytania w tej sprawie uchodźcy Makarego Malakhouskiego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś polityka reżim opozycja demokratyczna policja polska MSWiA Mariusz Kamiński Michał Szczerba prokuratura

Wyrok dla białoruskich opozycjonistów. Polscy dyplomaci w Brukseli apelują o uwolnienie więźniów politycznych

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zamieściło wpis na Twitterze w reakcji na wyroki skazujące czołowych białoruskich opozycjonistów. Polscy dyplomaci w Brukseli wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska opozycja demokratyczna Europa Bruksela Belgia Beata Płomecka reżim

Życiopisanie Jacka Bocheńskiego

- W moim życiu jest żelazny punkt biografii, to opozycja demokratyczna w latach 60. i 70. Są też takie emblematyczne osoby, dzięki którym ja w opozycji funkcjonowałem, które mnie przez nią poprowadziły. To jest Jerzy Andrzejewski, redaktor "Przeglądu kulturalnego", byłem wtedy świadkiem jego przemiany ideowej i moralnej. Druga ważna osoba to Wiktor Woroszylski. Zjawia się też w pewnym momencie Zbyszek Herbert, który ma przede wszystkim duszę poetycką, nie duszę działacza - wspominał w Dwójce Jacek Bocheński.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Bocheński Dwójka pisarz opozycja demokratyczna PRL

"Nie sięgaliśmy aż do wolnych wyborów". Zwiercan w PR24 o porozumieniach sierpniowych

- To otworzyło ogromne możliwości, w szkołach młodzież się organizowała, rozwijały się samorządy uczniowskie, powstawały różne inicjatywy historyczne i kulturalne - mówił w Polskim Radiu 24 o podpisaniu porozumień sierpniowych Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Niestety, nie doszło do realizacji 22. postulatu, który mówił o wolnych wyborach, nie sięgaliśmy tak daleko wówczas, sięgaliśmy do wolnych związków zawodowych - mówił z kolei Roman Zwiercan, współtwórca Solidarności Walczącej. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski NSZZ sierpień 80 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 POLSKA historia Polski PRL opozycja demokratyczna Polskie Radio 24

"Bez papieża Solidarność by nie przetrwała". Piotr Dmitrowicz o Janie Pawle II w czasach PRL

- Zapominamy trochę jaką rolę papież odegrał w powstaniu Solidarności. Bez tej pierwszej pielgrzymki nie byłoby Solidarności. To jeszcze trochę się pamięta, ale to co zdarzyło się w latach 80-tych nie jest tak pamiętane. Bez papieża Solidarność by nie przetrwała - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Jan Paweł II PRL historia Polski wiara Kościół katolicki opozycja demokratyczna HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Anna Paniszewa: potrzebna jest strategia dla Polaków na Białorusi, to wielkie pole do rozwoju

- Trzeba opracować strategię, żeby na Białorusi, gdzie osoby o polskich korzeniach już straciły swoją tożsamość narodową, pokazać naszą polską historię - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, jedna z liderek Związku Polaków na Białorusi, przez ponad dwa miesiące więziona przez reżim Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś opozycja demokratyczna reżim Aleksander Łukaszenka Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

"Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze". Cichanouska uważa, że cena za nowe demonstracje byłaby zbyt wysoka

Rok po wyborach prezydenckich na Białorusi, uznanych przez opozycję za sfałszowane, i wybuchu protestów liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oceniła, że obecnie cena za kontynuowanie masowych demonstracji ulicznych byłaby za wysoka.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna protest areszt więźniowie polityczni ŚWIAT Europa