more_horiz
PR24 Portal
Section05

organy

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka organy Gdańsk MUZYKA muzyka dawna kompozytor

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Dwudziesty drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem ponownie zagości pod Tatrami na przełomie lipca i sierpnia. Jak co roku wysłuchamy wspaniałych interpretacji muzyki organowej oraz najlepszych wykonań muzyki kameralnej. Wszystko to w gościnnych progach miejskich instytucji kultury takich jak Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Klubie Stacja Kultura Zakopane oraz tradycyjnie w przestrzeniach sakralnych Zakopanego - Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej, Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy "Na Górce" oraz Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU organy Zakopane folklor world music Atom String Quartet

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej organy Katowice muzyka klasyczna

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR organy Dwójka Andrzej Sułek

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości

- Postanowiłem użyć organów w wielu różnych rolach. Czasem grają same, co jest na swój sposób interesujące, bo jest to niejako druga orkiestra, bardzie skompresowana, zogniskowana. Niemniej - to orkiestra. Czasem stają się jednym z instrumentów orkiestry - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen. Rozmawialiśmy tuż przed światową premierą jego utworu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Andrzej Sułek Dwójka organy NOSPR

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach

- To niezwykła przygoda z salą koncertową, która przy każdym koncercie przekształca się w miejsce zupełnie niepowtarzalne, w którym spotykają się muzycy i melomani. Teraz mamy jeszcze jeden pretekst, żeby tu bywać, bo odtąd również organiści będą tu wykonywać niezwykłe, fascynujące, emocjonujące utwory - mówił o nowych organach w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach architekt Tomasz Konior.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR organy Dwójka instrument

Muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
Zobacz więcej na temat:  flet muzyka klasyczna Paweł Siwek koncert organy MUZYKA Dwójka

Nowy sezon NOSPR. Bliskie spotkania z kompozytorami, Brahms i nowe organy

- Mamy kolejny wspaniały instrument, jednego z najwybitniejszych dyrygentów, a zarazem wspaniałego kompozytora. Koncert będzie wydarzeniem nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową. Esa-Pekka Salonen wystąpi w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR - tak na antenie radiowej Dwójki Ewa Bogusz-Moor, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zapowiadała koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią nowe organy NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Bogusz-Moore NOSPR Johannes Brahms Wolfgang Amadeusz Mozart Joseph Haydn Cesar Franck Mieczysław Weinberg Kwartet Śląski Katowice organy

Festiwal ORGANy PLUS+. Trzy niezwykłe miejsca i oryginalne brzmienia

W dwa weekendy października Gdańsk wypełni muzyka organowa. Rozpoczyna się tam Festiwal ORGANy PLUS+. - Usłyszymy dzieła znanych kompozytorów takich jak Bach, Brahms i Dworzak - mówił w Dwójce Andrzej Szadejko, twórca festiwalu. - Wybrzmią także utwory mniej znanych kompozytorów. Atutem jest fakt, że można będzie posłuchać organowych koncertów w pięknych wnętrzach i przy wykorzystaniu oryginalnych instrumentów z epoki.
Zobacz więcej na temat:  organy Dwójka MUZYKA Jakub Kukla