more_horiz
PR24 Portal
Section05

orkiestra

◑ Nocny reportaż - Warstwy Hashtag Lab| Aleksandra Demowska-Madejska

Jest nas 18, 18 muzyków. Pracuje z nami również Radek, który pracuje w PR i jest jedyną osobą, która nie ma wykształcenia muzycznego, ale my wszystcy jestemy po Akademii i żyjemy z muzyki.A tutaj wszystko jest naprawiane naszymi rękami, więc można powiedzieć, że każdy muzyk ma wiele umiejętności. Dziś rano, kiedy przyjechali przedstawiciele miasta i była konferencja prasowa, wszyscy byli zaskoczeni, jak w miesiąc wyremontowaliśmy 250 metrów kwadratowych lokalu. Ponieważ jeśli wynajmujesz firmę, trwa to miesiącami. Ale to właśnie dlatego, że to od nas zależało, włożyliśmy w to serce i pracowaliśmy tu godzinami w nocy i dlatego efekt jest widoczny.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą KULTURA orkiestra

Weinberg x2 i Czarnecki x2 na płycie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Z jednej strony górskie klimaty, lasy i strumyki Pienin, z drugiej dźwięki niemal filmowe, oddające krajobrazy średniowiecznego Truso. Muzyka Mieczysława Weinberga i Sławomira Czarneckiego znalazła się na płycie "Weinberg-Czarnecki" Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Jej dyrektor - Karolina Nowotczyńska - była gościem "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Elbląg orkiestra Jakub Kukla MUZYKA Dwójka płyta

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert z hitami Williamsa, Beala i Bernsteina

- Jego muzykalność, muzyczne wyczucie, poczucie humoru było nie do podrobienia. I gigantyczna pracowitość - mówił o Leonardzie Bernsteinie – którego 105. rocznica urodzin (25.08) przypada w tym roku – dyrygent Przemysław Neumann. W najbliższą sobotę (21.01) Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert karnawałowy z utworami Johna Williamsa, Jeffa Beala i Leonarda Bernsteina.
Zobacz więcej na temat:  koncert muzyka filmowa muzyka współczesna Dwójka Paweł Siwek orkiestra

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

Co daje nam edukacja muzyczna?

Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Muzyka dla rodzica Muzyka dla dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja flet perkusja chór orkiestra dzieci młodzież nauczyciel muzyki nauczyciel

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Monika Zając muzyka dawna orkiestra instrumentaliści Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

CORNO – Brass Music Festival. Święto instrumentów dętych w Zielonej Górze

Siedemdziesięciu trzech kursantów z całego świata, ponad pięćset lekcji indywidualnych, a także kilkudziesięciu artystów wywodzących się z najlepszych zespołów świata, w tym legendarny James Thatcher, które partie waltorni mogliśmy usłyszeć w filmach takich jak "Lista Schindlera", "JFK" czy "Forrest Gump". W Zielonej Górze ruszyła szósta edycja CORNO – Brass Music Festival poświęconego muzyce dętej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp MUZYKA Katarzyna Cygler muzyka filmowa instrumenty muzyczne instrumenty Jazz orkiestra Zielona Góra lubuskie

"Budzenie świata z obojętności". Wicepremier Gliński o roli Ukrainian Freedom Orchestra

- Orkiestra jest gotowa do działań i koncerty się odbędą - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej Ukrainian Freedom Orchestra . Ocenił, że jej głównym zadaniem jest "budzenie świata z obojętności i z przyzwyczajenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukrainian Freedom Orchestra koncert orkiestra

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając

Marta Gardolińska: muzycy powinni być traktowani jak zawodowi sportowcy

- Moją pierwszą pasją był sport, a początkowa muzyczna aktywność była związana z ruchem - zaczęłam podrygiwać w takt wszelkich dźwięków. Mojej rodzinie przyświecało powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch", ale nie chodziło o sport wyczynowy. Mam wrażenie, że tata miał nadzieję, że zostanę fizykiem, a nie muzykiem - mówiła na antenie Dwójki Marta Gardolińska, znakomita dyrygentka młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent orkiestra Dwójka Jakub Kukla

Domokrążna sieć kontaktów. Życie ulicy kiedyś i dziś

Po czasie lockdownu, kiedy nasze życie ograniczały pandemiczne obostrzenia, znów wyszliśmy na ulice. Siedzimy przed kawiarniami (w mieście) lub na przydomowych ławeczkach (na wsi), spacerujemy i spotykamy się, czy to ze znajomymi, czy to z zupełnie nieznanymi nam ludźmi. Jak owo życie ulicy wyglądało dawniej? Prowadząca "Klub Trójki" Monika Małkowska zapytała o nie Grzegorza Sieczkowskiego, historyka, publicystę, autora programów w TVP Historia oraz książek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki społeczeństwo pandemia zabawa miasto orkiestra