more_horiz
PR24 Portal
Section05

Osama bin Laden

Cios w serce Ameryki. 22. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

Nie żyje jeden z liderów Al-Kaidy. To wnioski z analizy ruchu w internecie

Analiza publikacji internetowych i aktywności w sieci Al-Kaidy potwierdziła zgon Saliha bin Salima bin Ubayda Abolana w przeszłości związanego z Osamą bin Ladenem - podała na Twitterze szefowa ośrodka SITE Intelligence Group w USA. Członkowie Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego mówią o jego śmierci jako "czymś oczywistym" - przekonuje Rita Katz. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód terroryzm Osama bin Laden

20 lat od zamachu na World Trade Center. Iwo Bender: wojna w Afganistanie była tego skutkiem

- Nie tylko trwająca 20 lat wojna w Afganistanie była potężnym skutkiem tego, co się stało. Również w Stanach Zjednoczonych stało się coś bardzo ważnego, mianowicie młodzi Amerykanie masowo wstępowali do wojska - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Iwo Bender, dziennikarz z Eternal Word Television Network Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Afganistan terroryzm atak terrorystyczny WTC 11 września 2001 roku Osama bin Laden Ameryka

"Wojna byłaby o 10 lat krótsza, gdyby do gry wkroczyli politycy". Gen. Skrzypczak o Afganistanie

- Politycy uwierzyli, że wojskowi szybko poradzą sobie w Afganistanie, ale tak się nie stało. Politycy zbyt późno dostrzegli, że wojna będzie przewlekła, zabrakło ruchu z ich strony - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afganistan talibowie USA Osama bin Laden wojsko

Artur Wróblewski: skutki ataków na WTC wciąż trwają

- Nie tak dawno został aresztowany jeden z rekruterów osób, które dokonały zamachu 11 września (...). Widać wyraźnie, że Hamza bin Laden jest kolejnym elementem w tej sprawie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski, amerykanistwa. USA ogłosiły, że syn Osamy bin Ladena nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Osama bin Laden Państwo Islamskie 11 września 2001 roku ŚWIAT Stany Zjednoczone Ameryka

17 lat po zamachach na WTC. Czy wojna z terroryzmem jest wygrana?

17 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie z Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Świat w Powiększeniu był Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  WTC 11 września 2001 roku Osama bin Laden Ameryka Północna terroryzm

"Był to szok dla CIA i dla prezydenta Baracka Obamy"

Niemal dokładnie 8 lat temu - 30 grudnia 2009 roku - w tajnej bazie CIA Camp Champman w pobliżu afgańskiego miasta Chost, Humam al-Balawi - jordański lekarz zwerbowany przez wywiady Jordanii i Stanów Zjednoczonych w celu wytropienia kierownictwa Al-Kaidy - odpalił ładunki wybuchowe ukryte w kamizelce. O samobójczym zamachu „w imię Allaha” i dzisiejszej poprawności politycznej mówił w audycji Stacja Deszyfrująca prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  CIA zamach terroryzm Afganistan Barack Obama USA Al Kaida Osama bin Laden Sebastian Rybarczyk