more_horiz
PR24 Portal
Section05

Oscary

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Oscary

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Paweł Pawlikowski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Roman Polański Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

Noc Oscarowa: "IO" bez statuetki, "Wszystko wszędzie naraz" z siedmioma nagrodami

Za nami 95. ceremonia wręczenia Oscarów. Tryumfatorem tegorocznej gali była produkcja "Wszystko wszędzie naraz", która zdobyła siedem statuetek. Wyróżnienia nie otrzymał niestety "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Przebieg ceremonii śledziliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Joannie Sławińskiej i Pawłowi Sztompke towarzyszyli krytycy i filmoznawcy oraz producent filmowy Sean Bobbitt.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Paweł Sztompke Oscary FILM kino

Zełenski nie wystąpił podczas Oscarów. "Haniebne, ku radości oprawcy Ukrainy - Putina"

Tak jak w 1943 r. Hollywood pozostał głuchy na misję Jana Karskiego w sprawie hitlerowskiej zagłady Żydów, tak dziś, dokładnie po 80 latach, nie interesuje go, co ma do powiedzenia o putinowskim ludobójstwie na Ukrainie jej prezydent Wołodymyr Zełenski. Zwraca na to uwagę w swym oświadczeniu Towarzystwo Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski dyplomacja Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Rosja Ukraina Oscary FILM kino Hollywood

Oscary 2023: "Wszystko wszędzie naraz" uznany za najlepszy film. Sprawdź wszystkie nagrody

W Dolby Theatre w Los Angeles odbyła się 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Za najlepszy film uznany został obraz "Wszystko wszędzie naraz", który był nominowany w 11 kategoriach, a wyróżnienie otrzymał w aż siedmiu. Drugi film, który szczególnie doceniono podczas gali Oscarów 2023, był "Na Zachodzie bez zmian", który zdobył cztery statuetki. Niestety "IO" Jerzego Skolimowskiego nie zdobyło nagrody w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone kino FILM KULTURA Oscary

Rozpoczęła się 95. gala wręczenia Oscarów. "IO" Jerzego Skolimowskiego z szansą na nagrodę?

O godz. 17.00 czasu miejscowego, czyli o 1.00 czasu polskiego w Los Angeles rozpoczęła się 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O statuetkę amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w głównej kategorii ubiegają się m.in. "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz "Duchy Inisherin" Martina McDonagha. Polskę reprezentuje film Jerzego Skolimowskiego IO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerzy Skolimowski Oscary USA Ameryka

Co wiemy o Oscarach? - 95. gala wręczenia najważniejszych statuetek kina

Już po raz 95. w Los Angeles wyróżnieni zostaną filmowi twórcy i aktorzy. Gala rozdania Oscarów to największe święto kina, pieczołowicie przygotowywane przez całe miesiące. Co wiemy o tegorocznej gali? Czym zaskoczą nas organizatorzy? O tym w audycji "Bed and breakfast" mówił Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Oscary Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka FILM