more_horiz
PR24 Portal
Section05

oszustwo

Oszustwa telefoniczne nowej generacji. Przestępcy mogą naśladować głos kogoś nam bliskiego

Oszuści zaczynają wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję, do wyłudzenia naszych danych, a w konsekwencji pieniędzy. Co zrobić, żeby nie dać się okraść? - Jedynym rozwiązaniem jest zasada ograniczonego zaufania - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Dalewski, ekspert ds. IT. Jak to wygląda w praktyce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberprzestępczość oszustwo sztuczna inteligencja

Pożyczki dla rolników i ułatwienia w budowie silosów zbożowych. Sejmowe komisje są "za"

Rolnicy mają dostać więcej pieniędzy na pożyczki na zakup m.in. nawozów i środków ochrony roślin - przewiduje rządowy projekt, który uzyskał poparcie sejmowych komisji. Projekt ma też ułatwić budowę budynków gospodarczych np. silosów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże żywność ceny żywności oszustwa oszustwo wojna na Ukrainie eksport import POLSKA chleb rolnictwo hodowla zwierząt

Czy kłamstwo można ukryć? Kto jest najzręczniejszym kłamcą?

Jak twierdzą specjaliści nie ma człowieka, który by choć raz w życiu nie ukrył prawdy lub się z nią nie minął. Jednak rozróżniamy białe kłamstwo, kiedy kłamiemy w dobrej wierze (aby np. kogoś nie urazić) oraz kłamstwo czarne, kiedy kłamcy np. zależy osobistej korzyści bądź na ukryciu niewygodnych faktów. Jak poznać, że człowiek kłamie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA oszustwo ludzie Kuba Witkowski społeczeństwo Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Chcesz wynająć mieszkanie w bardzo niskiej cenie? Uważaj na oszustów

Uwaga, oszuści mają nową metodę na kradzież naszych pieniędzy. Proponują wynajem mieszkania z zadziwiająco niskim czynszem. Żeby jednak umówić się na spotkanie, żądają zapłaty zaliczki i wysłania zdjęcia naszego dowodu osobistego. Po przyjściu na miejsce drzwi otwierają prawdziwi i mocno zaskoczeni lokatorzy. Jak nie dać się oszukać?
Zobacz więcej na temat:  finanse pieniądze Sława Bieńczycka oszustwo

Nieautoryzowane transakcje bankowe. Co możemy zrobić, kiedy z konta znikną pieniądze?

Nieautoryzowane transakcje bankowe stanowią coraz większy problem. Co należy zrobić, kiedy wiemy, że doszło do oszustwa i z naszego konta zniknęły pieniądze? - Pierwszym krokiem powinien być kontakt z bankiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zwaliński, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów UOKiK. Czy wtedy odzyskamy nasze środki?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka oszustwo internet bank przestępczość

Oszustwa "na legendę". Jak uchronić się przed utratą pieniędzy?

Mimo regularnych ostrzeżeń i wytężonych wysiłków policjantów wciąż wiele osób starszych pada ofiarą oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy, pracowników administracji bądź znajomych naszych bliskich. W ten sposób , nazywany metodą "na legendę", przestępcy mogą pozbawić nas wszystkich oszczędności. Co możemy zrobić, aby uchronić seniorów przed tego typu oszustwami?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa oszustwo kradzież kradzież pieniędzy Maciej Walecki

Nastoletni oszuści podali się za funkcjonariuszy. Senior przekazał im ponad 650 tys. zł

Mało brakowało, a 94-letni mieszkaniec warszawskiego Mokotowa straciłby oszczędności całego życia. Senior dał się oszukać, że bierze udział w "policyjnej akcji" i przekazał złodziejom ponad 652 tys. zł. Na szczęście całą akcję obserwowali prawdziwi kryminalni, którzy na gorącym uczynku zatrzymali dwóch nastolatków. Trzeci wpadł kilka dni później.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja oszustwo kradzież senior Warszawa mazowieckie regiony

Wraz z autem możesz sprzedać… dane osobowe.

Przestępcy internetowi przekraczają kolejne granice pomysłowości, a w kręgu ich zainteresowań znajduje się coraz więcej obszarów i branż. Rynek motoryzacyjny, wbrew pozorom, także jest narażony na działania phishingowe. Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców i uniknąć utraty danych wrażliwych?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców społeczeństwo prawo jazdy bezpieczeństwo na drodze Polskie Radio Kierowców GOSPODARKA prawo dane oszustwa oszustwo