more_horiz
PR24 Portal
Section05

Oxford

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Leszek Kołakowski filozofia marksizm chrześcijaństwo komunizm Oxford

Jeśli nie masz odklejki, to wiesz, że goblin mode jest na essie… Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku

Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku: to "essa", słowo oznaczające pozytywne w wielu aspektach nastawienie do rzeczywistości. Wyróżniono też "odklejkę", czyli utratę, także w różnych aspektach, kontaktu z rzeczywistością. Rada Językowa Oksfordu również ogłosiła wyniki swojego plebiscytu na Słowo Roku. Tam zwycięstwo należy do określenia "goblin mode" (tryb goblina) i zdaniem ekspertów idealnie oddaje współczesne nastroje społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski Oxford Katarzyna Cygler Trójka młodzież Aneta Korycińska

Przełom w walce z COVID-19? Znaczne postępy ws. szczepionki z Oksfordu

Brytyjskie media informują, że wstępne testy na ludziach pokazały, iż uczestniczący w nich ochotnicy wykształcili nie jeden, a dwa mechanizmy obronne. - Jeśli to się potwierdzi, będzie to elektryzująca wiadomość - mówi dziennikowi "Times" Daniel Davis, profesor immunologii z uniwersytetu w Manchesterze.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 szczepionka Wielka Brytania Europa Oxford ŚWIAT infografika

Zamieszanie po słowach sędziego TK

- Nie jest prawdą, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski reprezentował polski rząd na konferencji naukowej na Uniwersytecie Oksfordzkim - oświadczyło Biuro TK. A to w związku z publikacjami portalu Onet.pl, który napisał, że Morawski podczas konferencji na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oksfordzie miał m.in mówić, że "czołowi polscy politycy są skorumpowani".
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Oxford polityka prawo POLSKA

Na Oxfordzie o polskiej kulturze i historii

Konferencje naukowe, wykłady, seminaria, warsztaty z udziałem studentów i ekspertów, badania, a także publikacje. Oto najważniejsze elementy Programu Studiów o Współczesnej Polsce, którego zadaniem jest promocja polskiej historii najnowszej i kultury na najbardziej prestiżowych brytyjskich uniwersytetach. O jego szczegółach mówił w audycji „Polacy w świecie” Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja emigracja NAUKA Oxford Wielka Brytania Norman Davies