more_horiz
PR24 Portal
Section05

Pałac Saski

Podziemne sekrety Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla

Podczas prac archeologicznych obejmujących teren zburzonych pałaców Saskiego i Brühla wciąż dokonywane są kolejne zaskakujące odkrycia. Do tych najbardziej tajemniczych i ekscytujących należą dwa tunele: jeden, znany już wcześniej, pod pałacem Saskim i drugi, będący absolutną niespodzianką, pod pałacem Brühla. Dlaczego powstały i do czego służyły?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Pałac Saski Warszawa historia Polski archeologia Pałac Brühla Witold Lazar Trójka

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. "Odkrywane są ciekawe znaleziska"

- Odbudowywany jest Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ulicy Królewskiej. Dla znawców historii i architektury Pałac Brühla jest jednym z ciekawszych budynków. Archeolodzy mają dużo pracy, te budowle zostały wysadzone po upadku Powstania Warszawskiego, są tutaj odkrywane bardzo ciekawe znaleziska - mówił w Dwójce Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Dwójka archeologia Jakub Kukla

Pałac Saski. Odkryto tajemniczy tunel pod ruinami

Tunel, który został odnaleziony pod ruinami Pałacu Saskiego, to najbardziej tajemnicze miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Tunel znajduje się na około czterech metrach głębokości i nie ma go na żadnych planach, które posiadamy - dodał. Obecnie na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie prowadzone są prace archeologiczne, które potrwają do końca 2023 roku i docelowo obejmą obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski Warszawa archeologia odkrycia i ciekawostki

PR24 Jan Edmund Kowalski o pracach dot. odbudowy Pałacu Saskiego

Tematem audycji była odbudowa pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W związku z tym Jan Edmund Kowalski, prezes państwowej spółki Pałac Saski, opowiedział w Polskim Radiu 24 o pracach archeologicznych na terenie pałacu Brühla i wykopaliskach na terenie pałacu Saskiego - pracach geofizycznych i geodezyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA społeczeństwo Pałac Saski

"W przyszłym tygodniu zaczniemy wygradzać Pałac Brühla". Rzecznik Pałacu Saskiego o nadchodzących pracach

- W przyszłym tygodniu zaczniemy wygradzać Pałac Brühla i w niedalekiej przyszłości rozpoczniemy prace ziemne. To będzie wyjątkowo ciekawy okres dla wszystkich zainteresowanych - poinformował w piątek w TVP Info rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński, pytany o odbudowę Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski HISTORIA społeczeństwo Warszawa II wojna światowa POLSKA

Pałac Saski a powstanie listopadowe. Od defilad wielkiego księcia po "pomnik hańby"

Przed wybuchem powstania listopadowego w Pałacu Saskim i sąsiednim Pałacu Brühla mieściły się m.in. pomieszczenia przeznaczone dla Wojska Polskiego i carskich urzędników, a na placu Saskim odbywały się defilady wojskowe ku uciesze wielkiego księcia Konstantego. W noc listopadową 1830 roku doszło tu do walk między powstańcami a wiernymi władcy oddziałami. Po klęsce zrywu plac Saski zdobił monument poświęcony poległym przeciwnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Pałac Saski

"Józiu, podaj się za volksdeutcha", czyli mały sabotaż pod Pałacem Saskim

W czasie niemieckiej okupacji Pałac Saski został zajęty przez Wehrmacht. Pałac Brühla za swoją siedzibę obrały władze dystryktu warszawskiego i gubernator Ludwig Fischer. Akty nieposłuszeństwa w tej okolicy były szczególnie niebezpieczne, bo oba obiekty były często patrolowane, ale młodym konspiratorom kilka razy udało się zagrać na nosie Niemcom. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne