more_horiz
PR24 Portal
Section05

Palestyna

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary . Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Izrael Żydzi antysemityzm Jerozolima Palestyna

Płynność tożsamości w opowiadaniach Yossiego Granovskiego

W swoim zbiorze hebrajskich opowiadań pt. "Adżami. Opowieści z Jafy" izraelski pisarz Yossi Granovski koncentruje się na miejscu, które kiedyś było wielokulturowym, pełnym życia portowym miastem, a po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się podupadłą dzielnicą Tel Awiwu. Autor oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Izrael Palestyna

Naukowiec przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Teraz ostrzega: wstrząsy dotarły do kolejnego kraju

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets trzy dni przed katastrofalnym w skutkach kataklizmem, który nawiedził Turcję i Syrię, ostrzegał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do takiej tragedii może dojść. Teraz geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) ostrzega, że region stał się wyjątkowo zdestabilizowany. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Turcja Syria trzęsienie ziemi

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Trzech Króli Jezus Chrystus Konstantynopol Palestyna święta helena

"Wszelkie jednostronne działania są nie do przyjęcia". USA o wizycie Ben-Gewira na Wzgórzu Świątynnym

Biały Dom oświadczył, że jednostronne próby zmiany statusu świętych miejsc w Jerozolimie są niedopuszczalne. W ten sposób amerykańskie władze zareagowały na wizytę izraelskiego minister bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gewira na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna konflikty międzynarodowe USA dyplomacja ŚWIAT Bliski Wschód

Palestyńczycy obawiają się przekształcenia meczetu Al-Aksa w żydowską świątynię. Spór o wizytę kontrowersyjnego ministra

Wizyta skrajnie prawicowego ministra policji Izraela Itamara Ben Gwira na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, do której doszło we wtorek rano, została uznana przez premiera Palestyny Mohammeda Sztajeha za próbę przekształcenia znajdującego się tam meczetu Al-Aksa w żydowską świątynię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna islam Jerozolima

Polska pomoc na Bliskim Wschodzie. Caritas Polska wspólnie z MSZ realizuje projekty warte 4 mln złotych

Doposażenie ośrodków dla osób z niepełnosprawnością i pomoc socjalna to najważniejsze działania zrealizowane w 2022 r. przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie w ramach programu Polska Pomoc. Łączna wartość wszystkich projektów wyniosła ponad 4 mln zł – poinformowało biuro prasowe Caritasu.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo Izrael Palestyna Caritas Caritas Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polska pomoc na Bliskim Wschodzie. Caritas Polska wspólnie z MSZ realizuje projekty warte 4 mln złotych

Doposażenie ośrodków dla osób z niepełnosprawnością i pomoc socjalna to najważniejsze działania zrealizowane w 2022 r. przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie w ramach programu Polska Pomoc. Łączna wartość wszystkich projektów wyniosła ponad 4 mln zł – poinformowało biuro prasowe Caritasu.
Zobacz więcej na temat:  żywność pomoc społeczeństwo Izrael Palestyna Caritas Caritas Polska Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Izrael. Odczytano najstarsze znane zdanie w starożytnym języku. To zaklęcie przeciw wszom

Naukowcom udało się odczytać inskrypcję wyrytą w języku kananejskim na starożytnym grzebieniu. Głosi ona: "Niech ta kość pomoże pozbyć się wszy z włosów i brody". Wyryty około 3700 lat temu napis jest wyjątkowy, bo stanowi pełne zdanie; do tej pory znajdowano zabytki zawierające inskrypcje z zaledwie dwoma-trzema słowami w tym języku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael Palestyna archeologia odkrycia i ciekawostki języki obce NAUKA