more_horiz
PR24 Portal
Section05

paliwa alternatywne

PKN Orlen dostarczy paliwo wodorowe dla MPK Poznań. Daniel Obajtek: jeden z największych kontraktów w Europie

Podpisaliśmy jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny transport miejski transport PKN Orlen Daniel Obajtek wodór paliwa alternatywne POLSKA społeczeństwo

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą ceny prądu w Polsce

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS ŚWIAT

Samochody na wodór nie mają gdzie tankować. Rząd przygotowuje wymagania techniczne dla ogólnodostępnych stacji

Ministerstwo klimatu opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w 2021 r. w Polsce było 78 pojazdów napędzanych wodorem, nie było natomiast żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja wodór paliwa alternatywne stacja ładowania

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór energetyka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy autobus paliwa paliwa alternatywne nowe technologie ekologia podróże elektromobilność POLSKA społeczeństwo

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od czego zależą ceny prądu w Polsce?

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS

Piotrków Trybunalski będzie wymieniać autobusy na ekologiczne

Piotrków Trybunalski rozpoczął procedurę przetargową na zakup 7 nowych autobusów elektrycznych i 6 hybrydowych - poinformował we wtorek piotrkowski magistrat. Na wymianę taboru miasto pozyskało z NFOŚiGW ponad 13 mln zł, drugie tyle dołoży z własnego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy autobus paliwa paliwa alternatywne nowe technologie ekologia podróże elektromobilność POLSKA społeczeństwo regiony

Polska zasilana wodorem? Na Podkarpaciu powstaje Dolina Wodorowa

Podkarpacka Dolina Wodorowa – to nazwa stowarzyszenia, które ma zamiar spełnić ekologiczne marzenie Europy i świata o zasilaniu środków komunikacji wodorem. – Efektem inicjatywy powinno być rozwijanie nowoczesnych biznesów, które będą wykorzystywać wodór jako nośnik energii. Chcemy wykorzystać nasz potencjał, który jest związany z wykorzystaniem wodoru do napędów silników lotniczych – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ekologia społeczeństwo Rzeszów podkarpackie paliwa alternatywne wodór technologie komunikacja miejska inwestycje energia Szymon Taranda

W. Brytania: Cena benzyny bezołowiowej na najwyższym poziomie w historii

Średnia cena benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii wyniosła 142,94 pensa (ok. 7,75 zł). To najwyższy poziom w historii - podała firma RAC świadcząca pomoc drogową i inne usługi dla kierowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ropa naftowa paliwa benzyna cena benzyny cena Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców samochody samochód kierowca kierowcy paliwa alternatywne Wielka Brytania finanse pieniądze

Paliwo przyszłości. Rząd przyjął "Polską strategię wodorową"

"Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." jest dokumentem strategicznym, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  wodór energia Aleksander Ziemiańczyk ekologia paliwa paliwa alternatywne

Kiedy samochody elektryczne zawładną polskimi drogami?

Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia, spoglądając na ceny za litr paliwa, które przed rokiem kosztowało 4 i pół złotego, a teraz już ponad 6 zł. Dlatego już teraz sprawdzamy, jak w poszczególnych miastach idzie rozwijanie sieci samochodów elektrycznych, które są pewną alternatywą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Łukasz Sobolewski samochody elektryczne samochody motoryzacja Michał Fedusio paliwa cena benzyny paliwa alternatywne stacja ładowania elektromobilność