more_horiz
PR24 Portal
Section05
pamięć

Jak sterować naszą pamięcią i sprawić, by mózg pracował na najwyższych obrotach?

Mistrzem pamięci może być dosłownie każdy, pod warunkiem, że poświęci czas na rozwój swojego umysłu, ćwiczenie koncentracji i uwagi oraz wykorzystywanie w sposób odpowiedni własnej wyobraźni. Aby lepiej zapamiętywać, dobrze jest zaangażować wyobraźnię w naukę i sprawić, że przyswajany materiał stanie się ciekawszy i bardziej różnorodny, a tym samym – łatwiejszy do zapamiętania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica pamięć mózg zdrowie

"Polska żyje i nie zginie". Prezes IPN o pamięci i tożsamości zachowanej dzięki Polskiemu Radiu

- Ani bomby, ani zgiełk i krzyk upadających budynków, i niemieckich silników Luftwaffe nie zagłuszyły we wrześniu 1939 roku eteru Polskiego Radia - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas specjalnej konferencji prasowej, która zainicjowała akcję "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Płyty Polskiego Radia media MSZ Rada Mediów Narodowych Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Karol Nawrocki tożsamość pamięć

Wołyński Rajd Motocyklowy ruszył z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Przez wiele lat jeździli na Ukrainę, by przywracać pamięć o Polakach pochowanych na wołyńskich cmentarzach. Obecnie organizują konwoje humanitarne na tereny objęte wojną. „Pierwsza zbiórka leków ruszyła 26 lutego, kilka dni później wyjechał od nas pierwszy transport. Udało się nam dotrzeć ze wsparciem do miejsc przyjmujących uchodźców wewnętrznych, jak również tam, gdzie walki wciąż trwają” - mówi Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia „Motocyklowy Rajd Wołyński” z siedzibą w Kazimierzu Dolnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy Wołyń Ukraina emigracja pamięć Małgorzata Frydrych

Psychiatra: im więcej bodźców, tym łatwiej zapamiętujemy

- Osoby, które znane są z zapamiętywania np. długich, numerycznych ciągów, wyobrażają je sobie często z różnymi kolorami. Oznacza to, że kolory wywołują w nas pewnie emocje. Tak samo zapachy, smaki, dźwięki. One działają właściwie poprzez podobne struktury, co funkcje pamięci. Dlatego utrwalają w nas lepiej różne rzeczy - mówił w radiowej Jedynce prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  pamięć zdrowie Agnieszka Kunikowska psychiatra psychiatria

"Pamięć budujemy na nowych podstawach". Piotr Gliński, Marlena Maląg i Andrij Deszczyca oddali hołd Marii Kaczyńskiej

Wicepremier Piotr Gliński, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oddali hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie złożyli ulubione kwiaty prezydentowej - żółte tulipany.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Ukraina Maria Kaczyńska dyplomacja pamięć historia Polski POLSKA społeczeństwo

Prawda o zbrodni katyńskiej. Ambasador RP w Moskwie: nie wolno jej kwestionować

W Katyniu odprawiona została msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. - Uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ odbywały się w czasie, gdy u naszego sąsiada - Ukrainy - trwa brutalna, dramatyczna wojna - powiedział Polskiemu Radiu ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa dyplomacja Katyń katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

"Solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi". Zełenski oddał cześć ofiarom tragedii smoleńskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W niedzielę przypada 12. rocznica katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Jak podkreślił ukraiński prezydent "dziś solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy razem z Ukrainą sprzeciwiają się rosyjskiej agresji". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

Msza w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Andrzej Sadoś: pamiętamy szczególnie w Brukseli

W Brukseli, w kościele Świętej Elżbiety, odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś mija 12 lat od katastrofy samolotu Tu-154, w której zginęło 96 osób. W mszy upamiętniającej ofiary, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uczestniczył ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska pamięć dyplomacja

Gala wieńcząca 10 lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyróżnienie dla Polskiego Radia

Podczas gali w Belwederze podsumowano dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Inicjatorzy biegu wręczyli pamiątkowe statuetki organizacjom, które współpracują przy biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Statuetkę w imieniu Polskiego Radia odebrała prezes Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bieg Tropem Wilczym Agnieszka Kamińska Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci historia Polski bieganie pamięć społeczeństwo Michał Dworczyk Jan Dziedziczak

Uroczystości 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Apel do młodych ludzi

Przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, które odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Jak podkreślił Bogusław Nizieński "odpowiedzi na pytanie, czy przetrwa Polska jako niepodległy byt, udzielicie wy - młodzi". - Wszystko zależy od waszej determinacji i przekonania, że warto podjąć trud w służbie dla ojczyzny - ocenił sędzia i weteran AK. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Armia Krajowa Grób Nieznanego Żołnierza Bogusław Nizieński historia Polski HISTORIA Wojsko Polskie siły zbrojne Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa pamięć
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem