X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
pamięć

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaplanowano szereg uroczystości

W Warszawie z udziałem prezydentów pięciu państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach będą uczestniczyć prezydenci Litwy - Gitanas Nausėda, Łotwy - Egils Levits, Estonii - Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy - Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski pamięć społeczeństwo Warszawa prezydent Andrzej Duda Litwa Łotwa Estonia Ukraina POLSKA

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Holokaust II wojna światowa III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi III Rzesza II wojna światowa Holokaust getto warszawskie pamięć społeczeństwo POLSKA

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele MSZ uczcili pamięć poległych pracowników resortu

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym wiceministrowie: Piotr Wawrzyk i Paweł Jabłoński uczcili w sobotę pamięć byłych pracowników tego resortu: podsekretarza stanu Andrzeja Kremera oraz Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Mariusza Kazany, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pamięć katastrofa smoleńska rocznica Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dziś 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tegoroczne uroczystości w cieniu pandemii

Mszą świętą o godz. 8.00 w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Po niej delegacje państwowe złożą kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. Następnie delegacje będą składać kwiaty na grobach ofiar tej tragedii. Uroczystości zakończą się mszą świętą o godz. 19 w Archikatedrze Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk społeczeństwo pamięć Warszawa POLSKA

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie Oliwia Krettek Weronika Puszkar pamięć psychologia

Presja ma sens. "New Yorker" zmienia fragmenty artykułu o zagładzie Żydów

Gazeta "The New Yorker" naniosła zmiany w opublikowanym na jej portalu artykule Mashy Gessen. Ambasada RP w Waszyngtonie uznaje to za otwarcie się redakcji na dialog i zapowiada dalsze działania mające na celu usunięcie tekstu lub dokonanie kolejnych korekt.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa III Rzesza media polityka historyczna pamięć Waszyngton USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT

Sprawa kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc". Znamy uzasadnienie wyroku

"Samo prawo do wolności naukowej [...] podlega ochronie prawnej, niemniej jednak ochrona ta nie obejmuje takich wypowiedzi, które nie poddają się regule rzetelności" - głosi uzasadnienie wyroku w sprawie przeciw autorom książki "Dalej jest noc" przytaczane przez Redutę Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski Żydzi Holokaust II wojna światowa Jan Grabowski pamięć społeczeństwo POLSKA

"Monstrualne kłamstwo wobec narodu polskiego". Forum Żydów Polskich o publikacji "New Yorkera"

Dwa dni temu w tygodniku "The New Yorker" ukazał się artykuł opatrzony podtytułem: "Aby uniewinnić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do oskarżania uczonych o zniesławienie". "To zdanie jest oparte na oczywistych kłamstwach" - pisze Forum Żydów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa Niemcy III Rzesza społeczeństwo polityka historyczna pamięć POLSKA

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  Tarnów UPA Wołyń historia Polski pamięć polityka historyczna dyplomacja małopolskie Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA

100-lecie sojuszu Polski i Rumunii. Kasprzyk: jeden naród, który ma dwa sztandary

Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie w ramach obchodów 100. rocznicy zawarcia sojuszu między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii przygotowała wystawę planszową zatytułowaną "Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania »Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji«".
Zobacz więcej na temat:  Rumunia historia Polski pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

Historia ostatniego Żołnierza Wyklętego. "Dla znajomych ojciec był bohaterem, dla ówczesnej władzy - bandytą"

- W domu rodzinnym i wśród znajomych ojciec był bohaterem. Niestety publicznie figurował jako bandyta. Nawet w szkole miałem nieprzyjemności związane z tym, że jestem synem Józefa Franczaka - powiedział o ostatnim z wyklętych - Józefie Franczaku ps. Laluś - jego syn Marek Franczak.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Józef Franczak Wojsko Polskie zbrodnie sowieckie PRL Armia Krajowa pamięć POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Specjalne audycje

Polskie Radio przygotowało dziś specjalne programy z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych. Obchodzone dziś święto przypada w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim, pseudonim "Pług".
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci pamięć historia Polski PRL W POLSKIM RADIU POLSKA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Polonia amerykańska oddała hołd bohaterom

Apelem Poległych, zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców pod monumentami Husarza oraz Żołnierzy Wyklętych uczciła ich pamięć w niedzielę polonijna diaspora w Amerykańskiej Częstochowie. Zgromadzeni weterani i rodziny zabitych obejrzeli film poświęcony jednemu z bohaterów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski pamięć PRL USA Stany Zjednoczone Polonia w USA Polonia