more_horiz
PR24 Portal
Section05

papież

Papież w Demokratycznej Republice Konga: złóżcie broń, przyjmijcie miłosierdzie

Ponad milion osób uczestniczyło w środę w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Do sprawców przemocy i uczestników zbrojnego konfliktu w kraju apelował: niech to będzie właściwy czas dla was, którzy w tym kraju nazywacie się chrześcijanami, ale dopuszczacie się przemocy; to do was Pan mówi: złóżcie broń, przyjmijcie miłosierdzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT demokratyczna republika konga Afryka papież katolicyzm

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło średniowiecze Krzyżacy papież

"Módlmy się codziennie o trwały pokój". Papież Franciszek spotkał się z Wszechukraińską Radą Kościołów

Papież powiedział, że w modlitwach i refleksjach chrześcijan nie może zabraknąć miejsca dla umęczonej, cierpiącej Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Ukraina Białoruś ŚWIAT Europa Benedykt XVI Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek papież wojna na Ukrainie serwis wschodni

"Strażnik chrześcijańskiego wyznania wiary". Ks. dr hab. Skrzypczak o wartościach Benedykta XVI

- Był tym, którego stawia się w roli strażnika credo, czyli chrześcijańskiego wyznania wiary. [...] Jego diagnozy dotyczące Kościoła, stanu chrześcijaństwa, a także tego, co się dzieje ze współczesnym człowiekiem, będą jeszcze długo aktualne - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. dr hab. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Benedykt XVI Małgorzata Raczyńska-Weinsberg wiara Kościół katolicki

W Świątyni Opatrzności Bożej msza dziękczynna za Benedykta XVI. "Umiłował Chrystusa całym życiem"

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona została msza święta dziękczynna w intencji Benedykta XVI. Nabożeństwu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak podkreślił msza jest ogólnopolskim dziękczynieniem "za życie i dzieło Ojca Świętego Benedykta XIV, który umiłował Chrystusa całym swoim życiem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Benedykt XVI papież Msza święta świątynia opatrzności Kościół katolicki

Abp Gądecki: Benedykt XIV powtarzał, że bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz

Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w intencji zmarłego papieża. Dodał, że Benedykt XVI często powtarzał, że "bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Benedykt XVI katolicyzm papież

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

W uroczystościach żałobnych emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu św. Piotra w Rzymie brały udział tysiące ludzi z całego świata. W wygłoszonej homilii papież Franciszek kilkakrotnie cytował encykliki swojego zmarłego poprzednika. Mówił też, że Benedykt XVI w całości oddał się drugiemu człowiekowi. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Kościół katolicki Benedykt XVI papież Więcej świata ŚWIAT Europa aktualności katolickie

Pierwsze takie wydarzenie w historii. Urzędujący papież pożegnał swego zmarłego poprzednika

Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI papież Watykan Kościół katolicki Andrzej Duda

"Santo subito" Benedykt XVI? Tekieli: Boże młyny mielą powoli

"Santo subito" (natychmiast święty) - taki transparent pojawił się wśród wiernych uczestniczących w czwartek we mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI na placu Świętego Piotra. - Będzie tak, jak ma być. Papież Benedykt XVI był niezwykle skromnym i pokornym człowiekiem, bardzo głębokiej wiary. Umarł, pełen wewnętrznego pokoju - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator Robert Tekieli. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Benedykt XVI Kościół katolicki Watykan papież ŚWIAT pogrzeb