more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paryż

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia

"Le Figaro": rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało się zrobić Norymbergi dla komunizmu

Rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało nam się zorganizować procesów w Norymberdze dla sprawców zbrodni komunizmu – mówi w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" historyk i były szef IPN Łukasz Kamiński, który wzywa do osądzenia Putina zaocznie i przeprowadzenia symbolicznego procesu nad komunizmem.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Ukraina Paryż Władimir Putin wojna na Ukrainie

"Bezkarność zbrodni sowieckich doprowadziła do zbrodni Putina". "Le Figaro" o działaniach Rosji

W piątek w dzienniku "Le Figaro" francuska publicystka Laure Mandeville napisała, że "w 1991 roku zarówno Rosja, jak i Zachód poniosły porażkę w obliczu konieczności rozliczenia się z sowieckim totalitaryzmem". "Pomimo wysiłków rosyjskiego dysydenta i działacza na rzecz praw człowieka Władimira Bukowskiego do »Norymbergi komunizmu« nie doszło, co otworzyło drogę do powtórzenia się zbrodni, najazdów i represji" - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Francja Rosja Ukraina Paryż Władimir Putin

Na Lampedusie trwa relokacja kilku tysięcy migrantów. Premier Włoch: apeluję o program pomocy dla Afryki

Na Lampedusie rozpoczęła się akcja relokacji 7 tysięcy migrantów, którzy w ciągu ostatnich dwóch dni przypłynęli z Tunezji na włoską wyspę. Miejscowe władze ogłosiły stan wyjątkowy. Francuska prawica ostrzega przed "tsunami imigrantów", a Paryż poinformował o wzmocnieniu sił na granicy z Włochami.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Lampedusa imigranci w Europie imigracja Francja Paryż kryzys migracyjny 2023

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Ta okropna wspaniała Madame du Barry. Kim była bohaterka filmu "Kochanica króla"?

Ostatnia faworyta króla Ludwika XV, zarówno za życia, jak i po śmierci była przedmiotem tyleż podziwu i zazdrości, co nienawistnych plotek i politycznych intryg. W czasie, gdy wszyscy o niej mówili, ona o sobie nie mówiła nic. Dlatego dziś tak trudno dotrzeć do prawdy o Jeanne du Barry.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik XVI HISTORIA Francja król królestwo Maria Antonina seks Rewolucja Francuska Paryż Wersal

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 18 sierpnia 2023 roku wspominamy 3. rocznicę śmierci tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja PRL literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka

Zygmunt Mycielski. Szlachectwo, muzyka i intymny dziennik

– Zawsze chciałem być muzykiem, nie miałem żadnych wątpliwości. I cieszę się z tego, bo to mi wypełniło życie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Zygmunt Mycielski. Ten kompozytor, a także pisarz, autor cenionych dzienników, urodził się 17 sierpnia 1907 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Mycielski Mieczysław Tomaszewski kompozytor muzyka klasyczna Paryż PRL wspomnienie literatura dziennik muzyka współczesna