more_horiz
PR24 Portal
Section05

Patriot

Системи Patriot розташують у Польщі під Замостям

Дві батареї ракет Patriot будуть розташовані в Польщі в околицях Замостя. У понеділок, 23 січня, Бундесвер почав процес передислокації до Польщі перших двох із трьох анонсованих батарей системи протиповітряної та протиракетної оборони
Zobacz więcej na temat:  Польща Patriot

Dwie z trzech baterii Patriot są w drodze do Zamościa. Zostaną wpięte w polski system obronny

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że baterie Patriot, które Niemcy przekazują Polsce, zostaną wpięte w nasz system obronny, a zarządzać nimi będzie dowództwo operacyjne. W TVP Info przypomniał, że dwa zestawy z trzech zapowiedzianych są w drodze z Niemiec do Polski.
Zobacz więcej na temat:  broń Wojciech Skurkiewicz MON Patriot wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo

Poseł PiS o wypowiedziach polityków PO ws. systemu Patriot

- Opozycja lawiruje, ośmiesza się. Mówili, że długo potrwa szkolenie, wypowiadał się w tej sprawie wielki ekspert, minister Siemoniak. Kompromitowali się wszyscy ci ludzie z PO - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, poseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując wypowiedzi polityków opozycji w sprawie przekazania systemu Patriot Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie Patriot

Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski. Szef MON: pracujemy nad tym, by zaczęły funkcjonować

W poniedziałek rano rozpoczął się transport niemieckich baterii Patriot do Polski. Mają one wzmocnić wschodnią flankę NATO przy granicy z Ukrainą. - Intensywnie pracujemy nad tym, by do tego doprowadzić - mówił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak pytany o to, kiedy niemieckie patrioty zaczną funkcjonować w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Patriot POLSKA Niemcy bezpieczeństwo regiony lubelskie

Systemy Patriot dla Ukrainy. Szatkowski: odważna inicjatywa ze strony Polski

- Strona amerykańska widziała w tym szansę na osiągnięcie sukcesu. Polska inicjatywa wpisała się we właściwy czas - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, odnosząc się do przekazania Ukrainie systemów Patriot i działań Polski w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Szatkowski NATO Patriot Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 Europa ŚWIAT Sygnały Dnia Katarzyna Gójska

Marcin Przydacz: efektem naszego działania jest to, że patrioty trafiają i do Polski, i na Ukrainę

- Efektem naszego działania jest to, że baterie Patriot są i będą w Polsce oraz to, że trafiają na Ukrainę. Ci, którzy mówili, że to jest niemożliwe, pokazali, że dla nich najważniejsza jest krytyka przeciwników politycznych, nawet jeśli odbywa się to kosztem bezpieczeństwa Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Przydacz Patriot opozycja polityka POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie

Szkolenie ukraińskich żołnierzy z zakresu obsługi systemów Patriot. Cały proces ma trwać 10 tygodni

Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy. Tymczasem nasi amerykańscy partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - oznajmił we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Zobacz więcej na temat:  Patriot broń wojna na Ukrainie USA wojsko ŚWIAT Ameryka