more_horiz
PR24 Portal
Section05

patriotyzm

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, jak będą wyglądać uroczystości

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenie sprzed 72 lat - 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zabici strzałami w tył głowy przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci patriotyzm komunizm PRL

Pomniki Historii. Prezydent: pamięć historyczna ważna dla kształtowania patriotycznych postaw

- Pokazujemy, że nasz kraj leży w miejscu spotkania się wielu kultur i prądów - powiedział prezydent Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim zorganizowano uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii. Prezydent wręczył rozporządzenia uznające za Pomniki Historii nowe obiekty zabytkowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda społeczeństwo patriotyzm prezydent

Poznaniak mieszkający w Warszawie i okolicach. Janusz Jezierski o swoich małych ojczyznach, kulturze, pasjach

Socjolog, społecznik, który przez wiele lat pracował z dziećmi z domu dziecka, przygotowując przedstawienia teatralne. Syn śpiewaczki operowej Teatru Wielkiego w Warszawie - Ireny Jezierskiej. Mowa o Januszu Jezierskim, z którym w Programie 1 rozmawialiśmy o tym, jak to jest być sercem poznaniakiem, a mieszkać w Warszawie, oraz o jego pasjach i marzeniach. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban Poznań patriotyzm Warszawa KULTURA Boże Narodzenie

Koncert pieśni patriotycznych w Brukseli. "Cudowne, widzieć, jak celebruje Polonia"

Wieczorem w Brukseli (godz. 19.00) w ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wydarzenie organizuje Instytut Pamięci Narodowej, a patronat nad nim objęły m.in. Polskie Radio dla Zagranicy oraz Ambasada RP w Belgii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Święto Niepodległości MUZYKA patriotyzm

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

«Вуста мої мовлять рідко»

До Дня Незалежності Польщі у рубриці «Українсько-польські поетичні діалоги» прозвучав вірш «Вуста мої мовлять рідко» („Rzadko na moich wargach”) Яна Каспровича — чи не найпрекрасніший твір про любов до Вітчизни за всю історію польської літератури. Каспрович написав його у період Першої світової війни. Польський оригінал читає Марцін Ґачковський, блискучий український переклад Дмитра Павличка — Антон Марчинський.
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад письменник Польща literatura poezja Jan Kasprowicz patriotyzm

Śpiewnik Niepodległości. Portal udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej

Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.
Zobacz więcej na temat:  pieśń patriotyzm Święto Niepodległości multimedia historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo patriotyzm społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości