more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paweł Lekki

Rola USA wobec konfliktu w Strefie Gazy. "Poczucie zagrożenia w Izraelu jest stałe"

Tematem rozmów podczas czwartej już w ostatnim czasie wizyty w Izraelu sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena była kwestia przedłużenie rozejmu oraz powojenna przyszłość Strefy Gazy. - Tymczasowy rozejm pomiędzy Izraelem i Hamasem przyniósł skutki i USA chcą, żeby był przedłużany - oświadczył Blinken, po spotkaniu z premierem Benjaminem Netanjahu. Jak pokazały wydarzenia następnych godzin, misja się nie powiodła. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Izrael Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Bliski Wschód

Ukraina coraz bliżej NATO. "Sojusznicy będą kontynuować wsparcie na drodze do członkostwa"

Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO. "Ukraina jest bliżej Sojuszu, niż kiedykolwiek" - oznajmił wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NATO Unia Europejska Jens Stoltenberg Paweł Lekki wojna na Ukrainie Rosja

Za nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Dziewięć dni wypełnionych muzyką poważną, współczesną, orkiestrową, graną na światowym poziomie przez znakomitych artystów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. W sumie 14 koncertów, ponad 700 artystów z 15 państw. Tak przedstawiał się zakończony w sobotę V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Euforie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Eufonie Krzysztof Penderecki symfonia muzyka klasyczna muzyka ludowa Narodowe Centrum Kultury

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Paweł Lekki Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia

Izrael porozumiał się z Hamasem. Obie strony dążą do pokoju?

Rząd izraelski zgodził się na porozumienie z Hamasem w sprawie uwolnienia około 50 zakładników, przetrzymywanych przez tę organizację terrorystyczną w Strefie Gazy. W zamian za powrót zakładników, uprowadzonych 7 października, Izrael oferuje kilkudniowe zawieszenie broni i uwolnienie do 150 więźniów palestyńskich. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Strefa Gazy konflikty międzynarodowe Hamas Palestyna Benjamin Netanjahu Tel Awiw Paweł Lekki

Niemcy wypłacą odszkodowania wojenne rodzinom włoskich ofiar? "Skala zbrodni na polskim narodzie jest nieporównywalna"

Niemcy mają wypłacić dwóm włoskim rodzinom odszkodowania za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Czy Polska powinna iść śladem Włoch w kwestii uzyskania reparacji? - Współpraca polityczna i sądownicza w tej dziedzinie jest absolutnie na miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Kunicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. W jaki sposób Włosi doprowadzili do uzyskania odszkodowań?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Wojciech Kunicki Włochy reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Bez Przedawnienia Krzysztof Winkler

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa tradycja Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki filharmonia narodowa Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PE uchylił immunitet europosłom PiS. "To sprawa o charakterze politycznym"

Parlament Europejski uchylił immunitety czworgu deputowanym Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Beatę Kempę, Beatę Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Porębę. Europosłowie na sesji plenarnej w Brukseli poparli tym samym stanowisko Komisji Prawnej PE. Gość audycji "Więcej świata" przekonuje, że mamy do czynienia ze sprawą o charakterze politycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Parlament Europejski Patryk Jaki Beata Mazurek Tomasz Poręba Beata Kempa cenzura

Podsumowanie szczytu UE. Beata Płomecka: kraje różnie stawiają akcenty

W Brukseli zakończył się szczyt unijny z udziałem wszystkich europejskich przywódców. Wśród głównych tematów obrad są dwa konflikty zbrojne - na Ukrainie i w Izraelu, jednak pojawiły się także dyskusje o migracji oraz o propozycji zmian w traktatach unijnych. - Jest jedność unijna, ale kraje różnie stawiają akcenty - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Beata Płomecka Bruksela prawo ue

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński religia Kościół wiara PRL Józef Stalin