more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paweł Siwek

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Witkiewicz Dwójka Paweł Siwek biografia

Wojciech Malajkat: warszawska Akademia Teatralna zmierzy się z rzeczywistością

- Jako urzędnik muszę stać na straży finansów. Aby uczelnia mogła funkcjonować, to w zimne i ciemne miesiące roku musimy zamknąć szkołę. Studenci będą zdalnie pracować na zajęciach teoretycznych, a do grudniowych świąt uczyć się praktyki - mówił w Dwójce prof. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Malajkat studenci Dwójka Paweł Siwek TEATR

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka Paweł Siwek film polski FILM

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Paweł Siwek kino FILM Dwójka

Stanisław Pieniak o V Festiwalu Filmowym "Świat Maklaka..."

- To był początek lat 60. Zacząłem pracę w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Wtedy w całej Telewizji Polskiej były 282 osoby, a wiem to z numeru mojej legitymacji. Przychodziło tam dużo bardzo rozumnych, a nawet mocno utalentowanych ludzi. Jednym z nich był Zdzisław Maklakiewicz, który miał już za sobą bardzo interesujący życiorys artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Pieniak, szef artystyczny V Festiwalu Filmowego "Świat Maklaka i jego przyjaciół".
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Maklakiewicz Paweł Siwek kino FILM aktorzy Dwójka

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Bydgoszcz filharmonia Dwójka MUZYKA

Arkady Radosław Fiedler: za każdym razem odkrywam w Boliwii coś nowego

- Boliwia to duży kraj. Na jej terytorium z łatwością zmieściłyby się trzy Polski i jeszcze zostałoby trochę miejsca. Ludzi jest mniej - 11 mln - ale za to bardzo ciekawych, charakternych, różnych kultur. Tam się mówi 36 językami, choć tym spajającym jest język hiszpański - mówił w "Poranku Dwójki" Arkady Radosław Fiedler, autor książki "Do głębi intrygujący kraj".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler literatura Dwójka Paweł Siwek Boliwia Ameryka Południowa

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska Paweł Siwek koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Żegnamy brytyjską królową. "Mało kto pamięta świat bez Elżbiety II"

- To moment, w którym wiele się zmieni – trzeba sobie wyobrazić świat bez królowej Elżbiety i to może być wyzwaniem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Wojciech Lewandowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. 8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. 
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II odeszli 2022 Paweł Siwek Wielka Brytania Dwójka Adam Dąbrowski Antoni Libera śmierć Królowa Elżbieta II

Jowita Budnik: "Orlęta. Grodno '39" to dramat widziany oczyma dzieci

- Ten film jest tak skonstruowany, że patrzymy na dramat, który się rozgrywa, oczami kilkunastoletnich dzieci. Takie poprowadzenie tej historii daje nam możliwość przeżywania jej w bardzo intensywny sposób - mówiła w Dwójce Jowita Budnik, odtwórczyni roli Rotmanowej w nowym filmie Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno '39".
Zobacz więcej na temat:  Jowita Budnik agresja sowiecka II wojna światowa aktor Dwójka film polski kino Paweł Siwek FILM