more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paweł Siwek

Musical "40-latek". Marcin Januszkiewicz jako śpiewający inżynier Karwowski

- Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda wykorzystała głównych bohaterów "Czterdziestolatka". Są zachowane między nimi relacje, jakie pamiętamy z serialu, natomiast to zupełnie nowa historia. Trzeba było jakoś połączyć te kropeczki tak, żeby Stefan Karwowski w końcu zaśpiewał - mówił w Dwójce Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w rolę inżyniera Karwowskiego w nowym musicalu warszawskiego Teatru Rampa pt. "40-latek".
Zobacz więcej na temat:  musical Marcin Januszkiewicz Warszawa Paweł Siwek premiera serial TEATR

Seina Matsuoka: muzykę Szymanowskiego znałam, ale przed konkursem nie grałam jej

- Konkurs był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Przyznam, że nie wykonywałam wcześniej publicznie muzyki Szymanowskiego. Zaczęłam się jej uczyć specjalnie na ten konkurs. Oczywiście znałam ją, słuchałam i zawsze lubiłam. Mogę nawet powiedzieć, że utwory Szymanowskiego, które wybrałam na konkurs, należą teraz do moich ulubionych - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii skrzypce II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zwyciężczyni Seina Matsuoka.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Daniel Stabrawa Paweł Siwek Magdalena Łoś Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

Szef Festiwalu "Warszawska Jesień": muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności

- Świat dźwiękowy tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest otwarty na poszerzenie pola dźwiękowego, na pewną redefinicję, a to wszystko po to, żeby jak zwykle dostarczyć pewnej świeżości, ale też w nadziei na to, że przez to muzyka zyska na wiarygodności i autentyczności - mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który startuje już w piątek (15 września).
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Jerzy Kornowicz Dwójka muzyka współczesna Paweł Siwek filharmonia narodowa MUZYKA

II Konkurs Szymanowskiego. Kaho Araishi: będę bardzo dobrze wspominać ten dzień

- Jestem bardzo zaskoczona. To wielki zaszczyt. Bardzo dziękuję publiczności, jurorom, moim nauczycielom i rodzinie. Występ w finale był stresujący, trochę się myliłam, mogłam jednak liczyć na wsparcie dyrygenta i orkiestry. Będę więc bardzo dobrze wspominać ten dzień - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników w kategorii fortepian II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi, zdobywczyni I miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Kaho Araishi II Konkurs im. K. Szymanowskiego Dwójka MUZYKA Andrzej Sułek Paweł Siwek Krzysztof Wierciński fortepian Gaspard Thomas Daniel Aulak Michał Basista Lily Phee

"Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego

- Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont: od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują, na tym koncercie chcemy pokazać ich szerokie spektrum - mówił w Dwójce Dominik Strycharski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński kompozytor koncert koncerty w Polskim Radiu Dwójka Dominik Strycharski Paweł Siwek

Narodowe Czytanie też na Litwie, Białorusi, Ukrainie. "To wydarzenie wspólnotowe"

-  Narodowe Czytanie to jest przedsięwzięcie potężne, wielkie, globalne można powiedzieć. Ale przede wszystkim jest to wielkie wspólnotowe wydarzenie. To, co świadczy o sile i o znaczeniu Narodowego Czytania, to są akcje w mniejszych, większych miejscowościach w Polsce i na całym świecie - podkreślał w Dwójce minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Powstanie Styczniowe Dwójka Paweł Siwek Narodowe Czytanie Grodno

Mateusz Pospieszalski zaprasza na koncert na 20. urodziny Instytutu Teatralnego

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego kończy 20 lat, a z tej okazji zaprasza na koncert muzyki filmowej pt. "Tak brzmi teatr". - Są oczywiście wspaniali goście. Będzie Grzegorz Turnau, będzie Sonia Bohosiewicz, będzie Ewa Konstancja Bułhak, będzie Marcin Januszkiewicz - wylicza reżyser wydarzenia Mateusz Pospieszalski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty w Polskim Radiu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Mateusz Pospieszalski Paweł Siwek

Szef artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej: sam mam ukraińskie pochodzenie

- Jestem potomkiem ofiar akcji "Wisła". Wszyscy, którzy mają podobne przeżycia związane z Wołyniem, Oświęcimiem czy jakąś inną straszną sytuacją, przeżywają to i jest to zrozumiałe - mówił w "Poranku Dwójki" Roman Rewakowicz, dyrektor artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się na początku września pod patronatem radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina MUZYKA Dwójka Roman Rewakowycz Paweł Siwek

Ewa Siemdaj: polscy kompozytorzy romantyczni ulegali pieśniowej modzie

- Serdecznie wszystkich zapraszam, bo wydaje się, że siedem koncertów, które odbędą się w ramach festiwalu, mogą stanowić bardzo interesujące spotkanie z pieśniami, ale również z wpływem pieśni na utwory instrumentalne - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, kierownik programowa nadchodzącego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Dwójka Łazienki Królewskie Paweł Siwek pieśń romantyzm

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka dyrygent jubileusz

Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie Anton Marczyński