more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paweł Sztompke

40 lat działalności artystycznej Sławomira Wierzcholskiego

- Ewoluowałem. Trudne słowo, ale najlepiej opisuje ten mój stan wewnętrzny. Nadal jestem fascynatem bluesa, ale jest tyle pięknych innych gatunków. Cieszę się, że troszkę udało mi się wyjść z tych nieco już za ciasnych czasami butów bluesowych - mówi Sławomir Wierzcholski w "Muzycznej Jedynce". Artysta obchodzi w tym roku 40-lecie swojej działalności.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Sławomir Wierzcholski

Wadim Brodski: "Pojechałem do ZSRR na trzy dni, a zatrzymali mnie na pięć lat"

Artyści już po raz szesnasty spotkają się na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. Wadim Brodski został zwycięzcą tego cieszącego się międzynarodową renomą wydarzenia w 1977 roku. - Dokładnie 45 lat temu udało mi się wygrać ten wspaniały konkurs, który otwierał przed młodymi muzykami drogę do kariery - wspominał na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wadim Brodski Konkurs Wieniawskiego skrzypce Związek Radziecki Kijów muzyka klasyczna Ukraina wojna na Ukrainie

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów"

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Najnowsze wydanie poprowadziła Ula Kaczyńska. Zobacz dziesiątkę i posłuchaj utworów z listy. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke

I Festiwal Tanga i Muzyki Retro. Audycja i koncert ze Studia im. W. Szpilmana

W piątek (9 września) ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana nadaliśmy specjalne wydanie audycji "Tu jest muzyka". W programie znalazły się rozmowy o słynnym  pianiście – Władysławie Szpilmanie oraz prolog I Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. Audycję poprowadzili Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Sebastian Wypych Władysław Szpilman Maria Szabłowska Paweł Sztompke

Tango i muzyka retro w Warszawie. Festiwal im. Władysława Szpilmana

W przyszłym tygodniu w Warszawie rozpocznie się Festiwal Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana. A już w najbliższy piątek (9 września) zapraszamy na specjalne spotkanie w Studiu Władysława Szpilmana i na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi dyrektor festiwalu, muzyk, autor wielu projektów związanych z tangiem i muzyką retro Sebastian Wypych, który był gościem radiowej Jedynki.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA tango Paweł Sztompke Maria Szabłowska Sebastian Wypych Władysław Szpilman

Nowy projekt Stokłosa Collective. "Będą rockowi wokaliści, ale i popowi, jazzowi i klasyczni"

- To pierwszy singiel z projektu, który teraz ruszam ze swoim zespołem Stokłosa Collective - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze "Zawsze i wszędzie" Jan Stokłosa. Popularny kompozytor, dyrygent i multiinstrumentalista zaprosił do jego zaśpiewania Łukasza Drapałę, zaś bazą do powstania tego singla był wiersz Zygmunta Krasińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Zygmunt Krasiński Jan Stokłosa

Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych m.in. Maria Szabłowska

Kto zdobędzie tytuł Mistrza Mowy Polskiej? Wśród dziesięciu osób nominowanych do nagrody znalazła się m.in. Maria Szabłowska, dziennikarka Polskiego Radia. O nagrodę ubiega się też pianista jazzowy Leszek Możdżer. - Już po raz 22 będziemy wybierać najlepszych mówców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, dyrektor konkursu Mistrz Mowy Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Maria Szabłowska Leszek Możdżer Stanisław Brejdygant Grzegorz Damięcki Andrzej Ferenc Karolina Lewicka Mariusz Szczygieł Poznań

"Ta muzyka jest niezwykła". Kuszewski o spektaklu i Chopinie

- Ta muzyka jest niezwykła. Zabiera nas wszystkich, nie tylko widzów, ale chyba też aktorów, w jakiś inny wymiar. To jest piękna, wspólna podróż - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina" Kacper Kuszewski. Sztuka zostanie wystawiona na deskach Teatru Polskiego już na początku września.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin Kacper Kuszewski Teatr Polski w Warszawie

Karol Dobrowolski o nowej płycie: to wizytówka mojej twórczości

- Nagraliśmy mój wymarzony album, taką moją wizytówkę. Późno nagrywałem tę płytę, mam prawie 47 lat, więc postanowiłem, żeby to był projekt autorski. Zrealizowałem swoje marzenie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia skrzypek jazzowy Karol Dobrowolski. Nagrana przez artystę płyta "Bleue Mélancolie" wkrótce będzie miała swoją premierę.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz Paweł Sztompke Muzyczna Jedynka muzyka współczesna

Adam Rozlach i kulisy Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach

W Dusznikach-Zdroju trwa 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. - W sierpniu 1826 roku, kiedy Chopin tutaj przyjechał, miał 16 lat i koncertował dla biednych sierot. Na tę okoliczność od 1946 roku organizowane są tu Festiwale Chopinowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Rozlach. Z jakiego powodu niektórzy pianiści boją się grać utwory Fryderyka Chopina?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Adam Rozlach Fryderyk Chopin Festiwal Chopinowski

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Kabaret Starszych Panów Agnieszka Osiecka Bogdan Hołownia Toruń Krzysztof Komeda Wojciech Młynarski Rzeszów Zielona Góra Łódź

41. Festiwal Piknik Country i Folk. "W Mrągowie będą działy się niezwykłe rzeczy"

Startuje 41. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk w Mrągowie. - Muzyka country zmienia się i te koncerty będą symbolem tych zmian. To nie tylko stare, dobre country, ale również współczesność - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Sztompke. Jedną z największych gwiazd Festiwalu będzie Karolina Lizer, która gościła w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska Paweł Sztompke Marcin Kusy Jerzy Głuszyk Mrągowo Festiwal Piknik Country i Folk country Karolina Lizer Agata Karczewska The Girls

Festiwal legendarnego barda "Solidarności". "Tutaj Gintrowski jest gwiazdą"

Kołobrzeg już po raz czwarty będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego. - Tutaj Gintrowski jest gwiazdą, a my wszyscy jesteśmy jego uczniami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Tejkowski. Gość Jedynki podczas spektaklu "Przesłuchanie człowieka" wcieli się w rolę barda "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski Kołobrzeg

Festiwal pamięci Kazimierza Kowalskiego. Rozmowa z Małgorzatą Kowalską

Małgorzata Kowalska jest wdową po Kazimierzu Kowalskim, śpiewaku operowym, przez wiele lat związanym z Teatrem Wielkim w Łodzi. W ubiegłym roku, w "Muzycznej Jedynce", Kowalska mówiła: "Chcemy zorganizować Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku i w ten sposób uczcić pamięć mojego męża". W tym roku plany te stają się rzeczywistością. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke Kazimierz Kowalski opera artysta ciechocinek