more_horiz
PR24 Portal
Section05

Paweł Turski

Czy markety będą pracować krócej? Sieci handlowe reagują na kryzys energetyczny

Krótsze godziny otwarcia, redukcja oświetlenia, wyłączenie podświetlanych reklam, zamontowanie drzwi w lodówkach – to tylko niektóre ze sposobów, jakie stosują bądź planują zastosować sieci handlowe w związku z kryzysem energetycznym. Sposobom oszczędzania i dostosowywania się do nowych realiów przyglądał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo handel sklepy dyskont kryzys energetyka Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Józef Niewiarowski Paweł Turski matematyka informatyka

Joseph Kosinski i Claudio Miranda o "Top Gun: Maverick"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE można spotkać wielu niezwykłych gości. Wśród nich byli reżyser Joseph Kosinski oraz Claudio Miranda, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" (2009). Panowie wspólnie zrealizowali już pięć filmów, w tym "Top Gun: Maverick". Ta produkcja okazała się wielkim hitem i największym sukcesem finansowym roku 2022. Rozmawiał z nimi o tym Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Toruń Tom Cruise rozmowa Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Baz Luhrmann w Trójce: "Elvis" to nie jest film biograficzny

Baz Luhrmann, australijski reżyser filmowy i teatralny, przez 30 lat kariery filmowej nakręcił zaledwie sześć pełnych metraży i jeden serial. Jednak w jego przypadku jakość jest najważniejsza: w każdym ze swoich dzieł zachwycił charakterystyczną mieszanką dramatu, romansu, muzyki, komedii i intensywnych emocji. Przyjechał na festiwal EnergaCAMERIMAGE, by osobiście odebrać tegoroczną Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. Towarzyszy mu znakomita autorka zdjęć Mandy Walker. Współpracowali przy melodramacie "Australia" (2008) oraz przy "Elvisie" (2022), który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022. Z obojgiem rozmawiał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Elvis Presley FILM Paweł Turski Tomasz Miara Trójka Baz Luhrmann

Sam Mendes w Trójce: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie!

– Stwierdzam to definitywnie: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie! Myślę, że Bondem powinna zająć się nowa generacja: nowi aktorzy, nowi reżyserzy. To ma być nowy rozdział tego mitu – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Sam Mendes, znakomity brytyjski reżyser, laureat Oscara za "American Beauty" (1999), twórca dwóch filmów o Jamesie Bondzie: "Skyfall" (2012), "Spectre" (2015). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM James Bond reżyser Camerimage Paweł Turski Sam Mendes

Radiowa Trójka na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2022

W dniach 12-19 listopada Trójka zagości na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE, skąd jako patron medialny zrelacjonuje najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach radiowej Trójki znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Paweł Turski Camerimage festiwal filmowy

Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym

Integracja domowych systemów, pełna kontrola i możliwość zdalnego nimi sterowania nawet z plaży w Australii – tak wygląda dzisiaj smart home. Najlepiej zaprojektować i zbudować go od podstaw, ale jeśli mamy już dom, można też stworzyć smart home w oparciu o istniejące instalacje. O tym i o wielu innych rzeczach w "Trójkowym punkcie technicznym" mówi Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA smart home nowoczesne technologie internet rzeczy Paweł Turski Trójka

Przyszłość transportu kolejowego na targach InnoTrans 2022 w Berlinie

Co nowego słychać w branży kolejowej? To ważne pytanie, jeśli uświadomimy sobie, jak jest ona istotna dla transportu ludzi, ale i towarów. Odpowiedź można było znaleźć na targach Innotrans 2022 w Berlinie, najważniejszej tego typu imprezie w Europie, która odbyła się po czteroletniej przerwie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pociągi transport innowacje hybryda wodór Berlin targi technika Paweł Turski Trójka

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. O inwestycji myślano od stuleci

Idea wybudowania kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest najnowszym pomysłem. Zamiar wybudowania takiej drogi pojawił się już w… XVI wieku. – Zarówno król Stefan Batory, jak i inni nasi królowie, ale również Fryderyk Pruski planowali to przejście. Wizjoner, budowniczy portu gdyńskiego Eugeniusz Kwiatkowski. To się ziściło – mówi Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka Paweł Turski Mierzeja Wiślana ciekawostki

Radiowa Trójka na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

12 września rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego polskie produkcje powalczą m.in. o Złote Lwy. Do konkursu zostało zgłoszonych 20 tytułów – wśród nich sześć pełnometrażowych debiutów reżyserskich i dwa drugie filmy reżyserów. Relacji z festiwalu można posłuchać na antenie radiowej Trójki, jak również w Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni film polski Trójka Ryszard Jaźwiński Paweł Turski