more_horiz
PR24 Portal
Section05

Pentagon

Cios w serce Ameryki. 21. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

"Putin nas nie przeczeka". Stany Zjednoczone zapewniają o wsparciu dla Ukrainy przez długi czas

Zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl powiedział, że "nowym pakietem uzbrojenia dla Ukrainy pokazujemy, że jesteśmy zaangażowani, by wzmacniać jej bezpieczeństwo na długi czas i że Władimir Putin przeliczy się, myśląc, że nas przeczeka". W odpowiedzi na pytanie PAP dodał, że dotyczy to również całego regionu, w tym Polski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Rosja wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone pomoc broń Pentagon ŚWIAT Europa

NASZ NEWS Pomoc militarna dla Ukrainy. Biały Dom: badamy możliwość przekazania myśliwców bojowych

Odpowiadając na pytanie Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia, Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone analizują możliwości dostarczenia Ukrainie myśliwców bojowych. Koordynator komunikacji strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby zastrzegł jednak, że ewentualne przekazanie maszyn wymaga czasu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina broń Biały Dom Pentagon

USA wzmacnia wschodnią flankę NATO. Pentagon: będziemy dążyć do zwiększenia sił w Polsce

W oświadczeniu towarzyszącym szczytowi NATO w Madrycie Pentagon podkreślił, że USA zareagowały szybko i skutecznie na kryzys bezpieczeństwa europejskiego wywołany agresją Rosji na Ukrainę. Amerykański Departament Obrony zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił rotacyjnych w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Marek Wałkuski szczyt NATO 2022 NATO Pentagon

USA przekaże Ukrainie systemy rakietowe? "Decyzja w przyszłym tygodniu"

Administracja Joe Bidena zamierza zwiększyć dostawy broni na Ukrainę. Chodzi przede wszystkim o zaawansowane systemy rakietowe dalekiego zasięgu o co od dawna apelowały władze w Kijowie - informuje CNN powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Decyzja może zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Pentagon Kijów broń Lloyd Austin

Amerykanie wyślą swoich żołnierzy do Kijowa? Nieoficjalne informacje

Jak donosi "The Wall Street Journal" (WSJ), "Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone media Joe Biden Pentagon bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Władimir Putin

Amerykańska broń na Ukrainie. Nowoczesne haubice już są używane na froncie

Amerykańskie haubice kalibru 155 mm już są używane na froncie - potwierdziła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777 mówiła strona amerykańska. Amerykańskie dostawy broni na Ukrainę nabierają tempa.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA broń Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 dostawy Pentagon

Gen. Skrzypczak: broń ciężka pozwoli Ukraińcom odbijać zajęte przez Rosjan terytorium

Sprzęt wojskowy, który trafia na Ukrainę, to najnowocześniejsza inteligentna broń przeciwpancerna i czołgi T-72 i T-80, które są cennym nabytkiem, bo ukraińskie załogi nie muszą się "uczyć" nowego sprzętu. - Broń ciężka, czołgi, artyleria zapewnią Ukraińcom przejście do działań ofensywnych, które wyprą z terenów zajętych przez Rosjan armię rosyjską - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina USA ŚWIAT Pentagon armia broń Paweł Lekki Więcej świata wojsko Waldemar Skrzypczak artyleria Australia Holandia