more_horiz
PR24 Portal
Section05

Peru

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania Peru Ameryka Południowa Lima Indianie

Ernest Malinowski. Zbudował najwyższą kolej świata

- Projekt inżyniera Ernesta Malinowskiego przewiduje przeprowadzenie linii kolejowej na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a to jest niemożliwe. Również zaprojektowane przez niego mosty i żelazne wiadukty są jeszcze mało znane w technice, obliczenia wątpliwe, a realizacja ryzykowna - tak oceniali projekt Polaka XIX-wieczni eksperci. Ernest Malinowski, budowniczy kolei transandyjskiej, urodził się 5 stycznia 1818 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa HISTORIA Peru

Wari. Co wiemy o jednym z najważniejszych imperiów przedinkaskiego Peru?

Kiedy w XVI wieku Hiszpanie przybyli do Ameryki Południowej, musieli skonfrontować się z Inkami: ostatnią wielką cywilizacją tego kontynentu. Przed Inkami istniały jednak inne imperia o panandyjskim zasięgu. Jedno z takich państw tworzył lud Wari, który na dziejowej arenie pojawił się w VII wieku naszej ery i przez kolejnych pięć wieków wyznaczał kulturowe wzorce. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Peru kultura Wari

Premier Morawiecki: wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku

Jak podkreślił na łamach peruwiańskiego "El Comercio" szef polskiego rządu, europejskie społeczeństwa są coraz mniej świadome genezy wydarzeń, które zadecydowały o tym, jak kontynent wygląda obecnie. "Gdybyśmy przepisali genezę II wojny światowej na współczesne warunki, punktem kulminacyjnym byłaby inwazja Rosji na Ukrainę. Fakt, że do niej doszło, oznacza, że wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA Ameryka Peru II wojna światowa historia Polski Ukraina Rosja totalitaryzm

Corpus Christi, czyli Boże Ciało w Peru. "Zaczyna się już w Wigilię Bożego Ciała"

Nie ma czytania fragmentów Ewangelii, za to odmawia się różaniec. Procesja z monstrancją to tylko preludium do świętowania. Przewodnik, podróżnik i pilot wycieczek Mariusz Lewicki przybliżył na antenie Polskiego Radia 24, jak wyglądają obchody Corpus Christi - Bożego Ciała w Peru, a dokładniej w Cuzco. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Peru Boże Ciało Jezus Chrystus katolicyzm religia wiara chrześcijaństwo społeczeństwo turystyka