more_horiz
PR24 Portal
Section05

Petr Fiala

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy POLSKA grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie ŚWIAT Petr Fiala

Premier Czech: Polska wywiązuje się z umowy ws. Turowa. "Podziemna bariera jest najlepszym możliwym rozwiązaniem"

Czeskiej Agencji Prasowej premier Petr Fiala powiedział, że "Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów". Polityk odniósł się do informacji Czeskiej Służby Geologicznej, według której podziemna bariera wybudowana w celu ochrony wód gruntowych działa, jednak nie przyniosła na razie efektu po czeskiej stronie granicy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska Turów Czechy ŚWIAT Europa energetyka kopalnia Turów Petr Fiala

"Potężny pakiet obronny jest tym, czego potrzebujemy". Zełenski dziękuje Czechom

Ukraina potrzebuje dalekosiężnej broni do prowadzenia ofensywy i obrony przed rosyjską agresją - mówił o tym jej prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Pradze. Dziękował tam też czeskim władzom za okazaną pomoc w postaci sprzętu wojskowego. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Petr Fiala wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski

Premier Czech zapowiada rozwój współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "To nie jest format, który przebrzmiał"

- Chcemy rozwijać współpracę wyszehradzką w rozsądnych granicach - zadeklarował Petr Fiala po czesko-słowackich konsultacjach międzyrządowych. Przedstawiciele obu państw rozmawiali w Trenczynie o bezpieczeństwie, walce z dezinformacją, współpracy energetycznej i gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Petr Fiala Słowacja Unia Europejska grupa wyszehradzka polityka dyplomacja Europa ŚWIAT

"Jesteśmy przyjaciółmi, będziemy się wspierać". Spotkanie premierów Polski, Czech i Włoch w Brukseli

Polska, Czechy i Włochy będą się wzajemnie wspierać na arenie europejskiej - zadeklarował Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami rządów Czech i Włoch. Polski premier wraz z Petrem Fialą i Giorgią Meloni spotkali się w Brukseli na marginesie szczytu Rady Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska premier Mateusz Morawiecki Petr Fiala Giorgia Meloni konserwatyzm

KARPACZ 2022 Debata premierów Polski i Czech. Mateusz Morawiecki: niejasności między naszymi krajami zniknęły

Podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki oraz premier Czech Petr Fiala wzięli udział w debacie pt. "Europa w obliczu nowych wyzwań". Politycy podkreślili wagę stosunków polsko-czeskich i zapowiedzieli, że na jesieni wezmą udział w szczycie całej Grupy Wyszehradzkiej. - Sądzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym geopolityki światowej. Dzisiaj liczy się mocno głos i racje tych, którzy przedstawiali pewną wizję świata w sposób spójny i którzy w obliczu tego, co się stało, mieli słuszność - mówił szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Petr Fiala Czechy energetyka Unia Europejska ekonomia