more_horiz
PR24 Portal
Section05
pieniądze

Najstarsza polska moneta

100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
Zobacz więcej na temat:  Mieszko I Bolesław Chrobry pieniądze średniowiecze Katarzyna Kobylecka NAUKA odkrycia i ciekawostki

UE i ONZ zbierają pieniądze dla Syrii

Dziś w Brukseli początek trzydniowej konferencji dotyczącej pomocy Syrii, pogrążonej w wojnie domowej od 8 lat. Spotkanie organizują wspólnie Unia Europejska i ONZ. To już trzecia konferencja darczyńców w belgijskiej stolicy. W ubiegłym roku jej uczestnicy zebrali w sumie 6 miliardów euro na lata 2018-2020. Polska zadeklarowała przekazanie 12 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Syria Bruksela Europa ŚWIAT Unia Europejska pomoc pieniądze Wojna w Syrii ONZ

UE nie rozszerzy listy krajów piorących pieniądze

Unijni ministrowie spraw wewnętrznych odrzucili listę Komisji Europejskiej, na której są państwa stanowiące zagrożenie ze względu na niedostateczną walkę z praniem brudnych pieniędzy. Nieoficjalnie wiadomo, że głównym powodem takiej decyzji było umieszczenie na liście Arabii Saudyjskiej, która również pisała listy protestacyjne do unijnych stolic. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska pieniądze Arabia Saudyjska USA