more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Dmitrowicz

Kedyw – superfachowcy od wojennych akcji dywersyjnych

Akcja pod Arsenałem, zamach na Franza Kutscherę czy zdobycie 100 milionów złotych z Banku Emisyjnego. Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu. 22 stycznia 1943 roku komendant główny AK gen. Stefan Rowecki "Grot" wydał rozkaz o powołaniu Kierownictwa Dywersji, tzw. Kedywu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kedyw II wojna światowa Powstanie Warszawskie Stefan Grot-Rowecki Piotr Dmitrowicz

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Robert Kostro Muzeum Historii Polski historia Polski

Piotr Dmitrowicz: Jan Paweł II upomniał się o "milczący Kościół"

- Inauguracja tego pontyfikatu to był niesamowity dzień i zapowiedź tego, czym ten pontyfikat będzie. To słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" skierowane do wszystkich na świecie, ale przede wszystkim, jak sam papież mówił, chciał być głosem tych najsłabszych, którzy nie mają możliwości mówienia, obrony - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz

Prezydenci RP na uchodźstwie powracają do Polski

Z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Piotr Dmitrowicz Trójka prezydent

Na czym polega fenomen polskiej siatkówki? Siatkarskie emocje w Trójce

Polscy siatkarze wygrali trzeci grupowy mecz w mistrzostwach świata. We wtorek w katowickim Spodku pokonali Amerykanów 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21). Nasi reprezentanci od lat – na różnych poziomach wiekowych – zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. W czym tkwi sukces polskiej siatkówki? Jak wygląda system szkolenia i wyszukiwania najzdolniejszych? 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz mistrzostwa świata Siatkówka Trójka gra Klub Trójki

Pakt Ribbentrop – Mołotow. Minęła 83. rocznica czwartego rozbioru Polski

Minęły 83 lata, odkąd minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski. O przyczynach, skutkach i znaczeniu paktu z 23 sierpnia 1939 roku w "Klubie Trójki" mówili dr Tomasz Sudoł oraz Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy Rosja historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Instytut Pamięci Narodowej Europa Wschodnia Europa społeczeństwo Związek Sowiecki Adolf Hitler

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

81 lat temu III Rzesza napadła na ZSRR. Mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"

22 czerwca mija 81 lat, odkąd w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Bogusław Kaczyński Piotr Dmitrowicz Związek Radziecki III Rzesza Niemcy Józef Stalin Adolf Hitler II wojna światowa ZSRR Władimir Putin