more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Dorosz

„Ludowe Oskary” po raz 48.! Nagroda im. Oskara Kolberga

Różnorodni artyści ludowi, animatorzy, dokumentaliści folkloru, naukowcy – wszyscy, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej mogą ubiegać się o to wyjątkowe wyróżnienie. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, wyróżnienie nazywane „ludowym Oskarem”, zostanie rozdana po raz 48!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa wieś Piotr Dorosz Oskar Kolberg

Krajeczka. Młodzi artyści mają głos!

Premiera to taki dzień, kiedy dane dzieło, jak na przykład sztuka w teatrze, książka czy właśnie płyta jest pokazane szerokiej publiczności. Premiera płyty „Krajeczka/Краєчка” miała miejsce właśnie w piątek. To znaczący dzień dla wszystkich naszych przyjaciół z Ukrainy. W ich kraju, właśnie 24 lutego 2022, wybuchła wojna. Wielu ludzi z Ukrainy znalazło schronienie u nas – w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk dzieci kultura ludowa tradycja muzyka ludowa Piotr Dorosz Ukraina

Źródełko i Święta na wschodzie

7 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzili Boże Narodzenie. Co to znaczy "obrządki wschodnie" i dlaczego Boże Narodzenie można świętować w grudniu i w styczniu? W "Źródełku" pochylimy się nad kilkoma tradycjami ze wschodu. Posłuchamy grekokatolickich i prawosławnych kolęd i nauczymy się tańców znanych i lubianych na dawnych Kresach, czyli m.in. W Ukrainie i na Litwie. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Boże Narodzenie kolędy taniec

Jak przeżyć wesele według muzykantów

Choć był to okres chłodny i śnieżny, było więcej casu na zabawę. Zima, często właśnie w okresie karnawału, była idealną porą na urządzenie wesela! A skoro właśnie weszliśmy w okres karnawału, możemy zastanowić się „jak przeżyć wesele?”. Kilka rad prosto od muzykantów podsuwa Andrzej Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna wieś tradycja Andrzej Bieńkowski Piotr Dorosz

Świąteczny rozkład jazdy, czyli wszystkie folkowe audycje w jednym miejscu

W imieniu całej redakcji Radiowego Centrum Kultury Ludowej życzymy Państwu Świąt obfitujących w międzyludzki pokój, ciepło i światło. Niech bliskość i dobro towarzyszą Państwu przez cały, nie tylko świąteczny, czas! A poniżej zgromadziliśmy propozycje, które fanom kultury tradycyjnej mogą umilić tegoroczne Boże Narodzenie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia Magdalena Tejchma Piotr Dorosz Kuba Borysiak Patrycja Zisch Piotr Kędziorek Aleksandra Tykarska