more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Gliński

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa historia Polski HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Muzeum Historii Polski

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo muzeum Piotr Gliński biblioteka archiwum

Wicepremier Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo muzeum Piotr Gliński KULTURA biblioteka archiwum

"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Franciszek Pieczka artysta aktor aktorstwo społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Mateusz Morawiecki Teatr Polskiego Radia

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Otwarto Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Gliński: pamięć tworzy tożsamość

Nowa siedziba Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem - w Stębarku - została otwarta. - Pamięć tworzy tożsamość, tożsamość jest niezbywalna dla utrzymywania i rozwijania suwerenności wspólnot politycznych - podkreślił szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński muzeum historia Polski pamięć bitwa pod grunwaldem tożsamość społeczeństwo POLSKA

Piotr Gliński: aktywność młodych ludzi jest potrzebna Rzeczpospolitej jak tlen i chleb powszedni

Aktywność młodych jest szalenie potrzebna. Musicie być aktywni, Rzeczpospolita was potrzebuje - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych w Warszawie. - Do życia publicznego, do polityki idziemy z ideałami, misją, odkładamy nasze prywatne sprawy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński młodzież

Reparacje wojenne od Niemiec. Piotr Gliński: są realne szanse na ich otrzymanie

- Oczywiście, że są realne szanse na otrzymanie reparacji wojennych od Niemiec - ocenił w rozmowie z i.pl wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. - Polska dopiero teraz przedstawiła pełny raport o stratach doznanych w wyniku II wojny światowej - tyle lat po jej zakończeniu - przypomniał.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa POLSKA społeczeństwo historia Polski Niemcy

Wicepremier Gliński w Wilnie: takie formaty jak Trójkąt Lubelski to przyszłość Europy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział w trakcie wizyty w Wilnie, że  politycy podtrzymują współpracę w ramach Trójkąta Lubelskiego, obejmującego Polskę, Litwę i Ukrainę. - To jeden z formatów, który jest obecnie bardzo istotny w polityce; także [...] w przekształcającej się - mam nadzieję - Europie - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Piotr Gliński Rosja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojna 2022

Reparacje wojenne dla Polski. Gliński: Niemcy muszą ponieść konsekwencje swoich zbrodni, także finansowe

- Jesteśmy zobowiązani, zarówno wobec ofiar, jak i przyszłych pokoleń, żeby tę sprawę rozwiązać - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, odnosząc się do reparacji wojennych od Niemiec. - Niemcy celowo napadli na Polskę, mordowali i zniszczyli kraj, i za to muszą ponieść konsekwencje, także finansowe - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński reparacje wojenne Niemcy polityka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler

Dzieła sztuki zagrabione przez Rosjan. Gliński: należą do państwa polskiego i powinny zostać zwrócone

- Mam nadzieję, że kiedyś nasze ekspozycje zostaną wzbogacone o straty wojenne, które znajdują się w tej chwili w Federacji Rosyjskiej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że w Rosji są dzieła sztuki, które należą do Polski i powinny zostać zwrócone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gliński Rosja dzieła sztuki II wojna światowa

Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury. Rusza kampania "Puste ramy"

- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.
Zobacz więcej na temat:  Europa reparacje wojenne II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rosja malarstwo

Kampania "Puste ramy" zainaugurowana. Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury

- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reparacje wojenne II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rosja HISTORIA SZTUKA KULTURA malarstwo