more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Gociek

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia Dwójka film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek

47. FPFF w Gdyni - czas podsumowań

- Po to jest przegląd filmów z różnych stylistyk, sposobów myślenia o kinie, żeby traktować festiwal jako miejsce dyskusji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w każdy wtorek w paśmie "O wszystkim z kulturą", opowiada o kinie. W premierowym odcinku audycji duet prowadzących podsumowywał 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Adriana Prodeus kino festiwal filmowy w Gdyni reżyser Dwójka

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

PR24 "Notre-Dame płonie". Adamski: film niezwykle uduchowiony

- Jean-Jacques Annaud zrobił takiego bohatera zbiorowego - mamy tutaj strażaków, mamy tutaj polityków, mamy tutaj wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Notre-Dame płonie". Piotr Gociek, współprowadzący audycję "Nakręceni - magazyn premier filmowych" zgodził się, stwierdzając, że to film bardzo potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM serial KULTURA

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

"Wojna powietrzna i literatura". Gociek: z kart tej książki bije autentyczna wściekłość

- To nie jest książka, która jest wołaniem o to, aby zamiast nad ofiarami nazistowskich Niemiec świat pochylał się ze współczuciem nad Niemcami, bo byli niewiniątkami. Nie, nie, nie. Sebald pisze wprost, że jedną z przyczyn tej zbiorowej amnezji i amputacji pamięci było takie przekonanie, że skoro myśmy dokonali tak wielu strasznych rzeczy, to właściwie w pewien sposób nawet nie wypada, czy nie powinniśmy upominać się o własne traumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA Niemcy

PR24 "Zbrodnie przyszłości". Gociek: były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu

- Mimo, że jestem przyzwyczajony do stylistyki Cronenberga do tej makabry, biomaszyn, połączenia tego co sztuczne z tym co biologiczne, to były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu - mówił o filmie "Zbrodnie przyszłości" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. - To jest bardzo mądry i proroczy obraz - dodał współprowadzący audycję Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 "Kolejny wielki przebój". Piotr Gociek o najnowszej produkcji Marvela

- Zaczniemy od dużego ekranu, ponieważ z danych na miniony poniedziałek wynikało, że film "Thor: Miłość i grom" zdążył w ciągu ponad tygodnia dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i na świecie zarobić ponad 13 milionów dolarów, więc wiele wskazuje na to, że wytwórnia Marvela oraz koncern Dinseya mają w rękach kolejny wielki przebój - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Współprowadzący audycję Łukasz Adamski również zdradził swoją opinię na temat filmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Marvel Marvel Comics kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

"Dawno się tak nie ubawiłem". Łukasz Adamski o serialu "Człowiek kontra pszczoła"

- Naprawdę szczerze pokochałem ten serial - mówił o obrazie "Człowiek kontra pszczoła" Łukasz Adamski w Polskim Radiu 24. - Dawno tak dobrego prostego slapsticku pomieszanego z Looney Tunesem nie oglądałem. Dawno się tak nie ubawiłem - dodał. Odmiennego zdania był współprowadzący audycję Piotr Gociek.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski serial

Szczyt NATO. Paweł Mucha: nasze stanowisko to stanowisko całej wschodniej flanki

Wzmocnienie obecności wojsk NATO-wskich na całej wschodniej flance, wsparcie militarne Ukrainy i system, który będzie wspierał państwa najbardziej angażujące się w pomoc Ukrainie, oraz nowa koncepcja strategiczna NATO - to są, jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, postulaty Polski przed nadchodzącym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Paweł Mucha Ukraina wojna na Ukrainie Piotr Gociek ŚWIAT szczyt NATO bezpieczeństwo Bukareszteńska dziewiątka

PR24 "Obi-Wan Kenobi". Adamski: w pierwszych odcinkach byłem zażenowany scenami akcji

- Odnoszę wrażenie, że nie było tu dobrego reżysera do scen akcji - mówił o pierwszych odcinkach serialu "Obi-Wan Kenobi", Łukasz Adamski na antenie Polskiego Radia 24. - Byłem wręcz zażenowany kilkoma pościgami. To było tak ślamazarne, tak wolne - przyznał, dodając, że z każdym odcinkiem sceny akcji były coraz lepsze. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek.      
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo