more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Kowalczuk

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Alarmujące dane z Włoch. Tylko w tym roku przybyło tam już ponad 100 tys. imigrantów

Do środy do Włoch w tym roku przybyło przez Morze Śródziemne blisko 106 tysięcy migrantów, głównie z Tunezji i Libii. Statystyki wskazują, że odrzucana jest ponad połowa ich podań o azyl lub inną formę ochrony, co stanowi poważny, narastający problem społeczny. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy imigranci w Europie Piotr Kowalczuk migracja

"Bezpieczeństwo żywności jest naczelną zasadą". Prof. Grabowska o wstrzymaniu importu produktów rolnych z Ukrainy

- Zasada przepływu towarów jest jedną z czterech podstawowych zasad funkcjonujących w Unii Europejskiej, ale ona nie może burzyć jednolitego rynku i nie może działać przeciw producentom z państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia na temat wstrzymania przez część państw UE importu produktów rolnych z Ukrainy prof. Genowefa Grabowska, b. europoseł, znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Ukraina ŚWIAT Genowefa Grabowska zboże Piotr Kowalczuk

pr24 "To zorkiestrowana akcja". Ks. prof. Kowalczyk o atakach na św. Jana Pawła II

- Brak w tym absolutnie jakiejkolwiek znajomości kontekstu czasu, miejsca, jest to wszystko ahistoryczne, stronnicze - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Odniósł się tym samym do ostatnich ostrych ataków wymierzonych w Jana Pawła II. W ocenie księdza profesora "to dosyć zorkiestrowana akcja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II Piotr Kowalczuk

Szokujące słowa Berlusconiego na temat prezydenta Zełenskiego. "Nie rozmawiałbym z nim"

Szef należącej do włoskiej koalicji rządowej partii Forza Italia Silvio Berlusconi powiedział, że nigdy nie rozmawiałby z prezydentem Ukrainy. Obwinił Wołodymyra Zełenskiego o wybuch wojny między Ukrainą a Rosją. O szczegółach rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Silvio Berlusconi Piotr Kowalczuk

Papież zaapelował o pokój między Żydami a Palestyńczykami. "Wzywam do podjęcia wysiłków na rzecz dialogu"

Papież Franciszek wezwał do powstrzymania spirali przemocy między Żydami a Palestyńczykami. Ojciec Święty spotkał się z wiernymi w niedzielę na południowej modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra. O szczegółach rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek aktualności katolickie Piotr Kowalczuk

PR24 Watykan żegna Benedykta XVI. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych oddało hołd papieżowi

Jak poinformował Watykan, w poniedziałek 65 tysięcy wiernych oddało hołd zmarłemu Benedyktowi XVI. Ciało papieża-seniora o godz. 9.00 rano wystawiono na widok publiczny przed ołtarzem głównym bazyliki watykańskiej. O szczegółach opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzymski korespondent Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Polskie Radio 24 Benedykt XVI papież Piotr Kowalczuk

Benedykt XVI nie żyje. Korespondent PR w Rzymie: choć była iskra nadziei, spodziewaliśmy się tego

- Trudno mówić o jakimś wielkim szoku i zaskoczeniu, bo wiadomo było, że stan wiekowego Benedykta XVI jest ciężki. Jednak ostatnie komunikaty dawały nadzieję, że ze zdrowotnego kryzysu papież Benedykt XVI wyjdzie obronną ręką - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kowalczuk, korespondent PR w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Benedykt XVI Piotr Kowalczuk chrześcijaństwo Rzym Paweł Lekki

Giorgia Meloni wskazuje na potrzebę zmiany polityki migracyjnej UE. "Włochy są jedynym portem dla przybyszów"

Premier Włoch powiedziała, że jej kraj nie może być nadal jedynym państwem, które przyjmuje migrantów docierających do Europy przez Morze Śródziemne. Giorgia Meloni przedstawiła w Senacie stanowisko, jakie zajmie w najważniejszych kwestiach na czwartkowym szczycie unijnym w Brukseli. O szczegółach korespondent Polskiego Radia we Włoszech Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Giorgia Meloni Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie Piotr Kowalczuk

Bezpośredni apel papieża Franciszka do Putina. "Wojna nie jest rozwiązaniem, lecz zniszczeniem"

Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi po raz pierwszy bezpośrednio zaapelował do przywódcy Rosji Władimira Putina o przerwanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie. Ojciec święty w całości poświęcił swoje wystąpienie przed modlitwą Anioł Pański sytuacji na Ukrainie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia we Włoszech Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek aktualności katolickie wojna na Ukrainie Piotr Kowalczuk Kościół

"Trzeba położyć kres tej odrażającej wojnie". Jednoznaczny apel papieża Franciszka

Papież spotkał się z wiernymi na placu Świętego Piotra na południowej modlitwie Anioł Pański. Wyraził żal i ból, że nadal trwa okrutna wojna na Ukrainie. Ojciec Święty po raz kolejny zaapelował o pokój w tym kraju. Franciszek mówił o rannych ukraińskich dzieciach, które odwiedził w watykańskim szpitalu Bambino Gesu, o bombardowanych bezbronnych ludziach na Ukrainie, którzy nie mają dokąd uciec. Powiedział, że to czyny nieludzkie, które są również świętokradztwem, bo godzą w świętość ludzkiego życia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież papież Franciszek Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Ukraina Rosja uchodźcy Piotr Kowalczuk