more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Łodej

Na co uważać kupując w zagranicznych sklepach przez internet

W czasach coraz powszechniejszej globalizacji i internetu zakupy możemy robić właściwie w każdym zakątku świata. Niestety, w miejscu rejestracji sklepu nie zawsze obowiązują podobne zasady dotyczące zwrotu zakupionego towaru jak u nas. A to może oznaczać problemy...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zakupy w sieci sklep internetowy reklamacja zwrot towaru Unia Europejska UOKiK Piotr Łodej Sylwia Zadrożna Trójka

Wypiekany symbol kraju. Francuska bagietka wpisana na listę UNESCO

Francuska bagietka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wypiek okazał się być ważniejszym symbolem kraju niż chociażby dachy Paryża i festiwal wina w Arbois. Decyzję o wpisaniu bagietek na listę z radością przyjęli zwłaszcza francuscy piekarze, których ubywa z każdym rokiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Aleksander Ziemiańczyk Francja bagietka kulinaria UNESCO

Czy markety będą pracować krócej? Sieci handlowe reagują na kryzys energetyczny

Krótsze godziny otwarcia, redukcja oświetlenia, wyłączenie podświetlanych reklam, zamontowanie drzwi w lodówkach – to tylko niektóre ze sposobów, jakie stosują bądź planują zastosować sieci handlowe w związku z kryzysem energetycznym. Sposobom oszczędzania i dostosowywania się do nowych realiów przyglądał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo handel sklepy dyskont kryzys energetyka Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Pierwszy mecz Biało-Czerwonych w Katarze. Zremisowaliśmy z Meksykiem!

Mecz Polska-Meksyk zakończył się bezbramkowym remisem. Mecz komentowali z Kataru dziennikarze Polskiego Radia: Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk. W czterogodzinnej audycji specjalnej również rozmowa przedmeczowa z Marcinem Dorną – dyrektorem sportowym Polskiego Związku Piłki Nożnej, relacje przedmeczowe i pomeczowe korespondenta Polskiego Radia Jana Pachlowskiego z Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mundial 2022 Trójka Krzysztof Łoniewski Piotr Łodej

PGE Narodowy: czy badania ultradźwiękowe rozwiążą zagadkę pękającego elementu konstrukcji?

Na PGE Narodowym zamiast zawodników piłkarskich reprezentacji Polski i Chile oraz skandującego tłumu kibiców – pustka i cisza. Powodem awaria, o której mówi cała Polska: pękający element konstrukcji stadionu. Teraz ultrasonografem badają go specjaliści, którzy zadecydują co dalej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Stadion Narodowy usterka Michał Fedusio Piotr Łodej Trójka Piłka nożna

Fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Święto Niepodległości historia Polski Tomasz Gajownik Józef Piłsudski Roman Dmowski

Cmentarne łupy złodziei. Jak nie dać się okraść?

Wybierając się na cmentarze, miej oczy dookoła głowy! – apelują policjanci. Podczas odwiedzin grobów najbliższych możemy łatwo stracić torebkę, telefon, dokumenty lub klucze. Jak ustrzec się przed kradzieżami? Mundurowi przestrzegają i radzą, żeby pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wszystkich Świętych cmentarz akcja znicz policja Piotr Łodej bezpieczeństwo Drogówka

Dzięki panelom i sztucznej inteligencji Zduńska Wola oszczędza prąd

Sztuczna inteligencja zbada stopień zużycia energii w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli. Podpowie również, w jaki sposób najkorzystniej wykorzystać tę energię, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Już wcześniej w tym mieście pomyślano także o innych sposobach oszczędzania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fotowoltaika oszczędzanie energii energia elektryczna rachunki szkoła Piotr Łodej Trójka

Szkło i plastik z kaucją. Co z kartonami po soku czy mleku?

Już wiadomo, że opakowania szklane i plastikowe mają zostać objęte systemem kaucyjnym: prace legislacyjne w tej sprawie są podobno już na ostatniej prostej. Tymczasem odezwali się producenci opakowań kartonowych do płynnej żywności, czyli np. soków czy mleka, którzy chcą, aby ich wyrób objąć takim systemem. Z tym jednak może być już problem…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA recykling ekologia Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Nocna prohibicja lekarstwem na spożywanie alkoholu i awantury pod sklepami nocnymi?

Mieszkańcy coraz większej liczby polskich miast wnioskują o wprowadzenie nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godz. 22.00 do 6.00. Ma to doprowadzić do "uspokojenia" okolic sklepów nocnych. Cztery lata temu nocną prohibicję wprowadził Tarnów, dwa tygodnie temu – Zakopane. Jeszcze w tym miesiącu takim pomysłem zajmą się radni z Chrzanowa, od niedawna mówi się też o tym w Warszawie. W Krakowie właśnie ruszyły konsultacje.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo alkohol Kraków sprzedaż Piotr Łodej Trójka

Cola zdrowsza od oliwy – absurdy francuskiego systemu oceniania żywności

Miał być pomocą w wyborze zdrowej żywności, a stał się kością niezgody – francuski system Nutri-Score, służący do prostego oznaczania produktów spożywczych na sklepowych półkach, nie stanie się standardem obowiązującym w Unii Europejskiej. Z ulgą odetchnęli m.in. polscy producenci żywości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Kuba Witkowski żywność Unia Europejska Francja Komisja Europejska