more_horiz
PR24 Portal
Section05

Piotr Wąż

PR24 Rzecznik MSZ: Brytyjczycy tracą ważny symbol. Elżbieta II wszystkich jednoczyła

-  Królowa Elżbieta II naprawdę wszystkich jednoczyła. To jest politycznie bardzo ważna sprawa, bo ona tak naprawdę - dopóki żyła - swoim istnieniem przedłużała dawne Brytyjskie Imperium, które w pewnym momencie stało się Wspólnotą Narodów - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Elżbieta II śmierć Polskie Radio 24 Piotr Wąż Łukasz Jasina Królowa Elżbieta II

PR24 Liz Truss będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Dr Bonikowska: pozostanie sojusznikiem Polski

- Podzielam opinię, że nowa premier Wielkiej Brytanii pozostanie sojusznikiem Polski oraz przyjacielem Ukrainy, ponieważ Liz Truss jako minister spraw zagranicznych w pełni popierała linię rządu Borisa Johnsona. Tutaj nie powinno się nic zmienić - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Europa Wielka Brytania Liz Truss

Kiedy Europa uniezależni się energetycznie od Rosji? Zuber: problemem jest ta zima

- Absolutnie wierzę w to, że za rok ani gaz, ani węgiel nie będą kosztowały tyle, co w tym roku - powiedział w Polskim radiu 24 ekonomista Marek Zuber. - Byle do wiosny, byle byśmy przetrwali tę zimę, która będzie bardzo trudna w wielu krajach, nie tylko w Polsce, także w Niemczech, gdzie to może być najtrudniejsza zima od 60 lat - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz wojna na Ukrainie Piotr Wąż

Wojna na Ukrainie. Prof. Marciniak: Rosja ma dwa argumenty: śmierć i zniszczenie

- Myślę, że tej chwili Rosja nie ma na swoim wyposażeniu żadnej atrakcyjnej, chwytliwej ideologii dla mieszkańców tej części Europy. Stąd też brutalność i okrucieństwo z jej strony. W zasadzie śmierć i zniszczenie to jedyne argumenty, które w tej chwili posiada Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak (Instytut Studiów Politycznych PAN, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rosji w latach 2016-2020). 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy

- Dołożenie do kryzysu wywołanego COVID-19 elementu presji związanej z systemem uzależnień, który Niemcy zbudowali w relacjach z Rosją, było języczkiem u wagi - było kalkulowane by wywrzeć presję na opinię publiczną, w coraz większym stopniu zainteresowaną "tu i teraz" - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa z Akademii sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski analizując działania Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż ŚWIAT Niemcy Rosja energetyka Nord Stream 2 Europa

PiS chce ruchu kontroli wyborów. Marek Król: zamieszki w lokalach mogą popsuć obraz Polski

- Niech powstają ruchy kontroli wyborów, po jednej i po drugiej stronie, niech społecznie kontrolują. Nie daj Boże, by było tak, jak sugerował Jarosław Kaczyński, że może dojść do zamieszek w lokalach wyborczych, bo to faktycznie może popsuć obraz Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. Jego zdaniem, "te emocje, plucie, wulgaryzmy, jakie było słychać w Kórniku pod adresem PiS, muszą się wypalić".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król Piotr Wąż zjednoczona prawica PiS wybory w Polsce wybory polityka

Grunwald 1410. Krzysztof Jabłonka: bez Litwinów przegralibyśmy tę bitwę

- Kulminacyjnym punktem bitwy, odnotowanym szczególnie w źródłach ruskich, ale i krzyżackich, był powrót Litwinów na pole bitwy. Rozległ się okrzyk: "Litwa wraca" i zobaczono hufce na czele z księciem Witoldem, które spadły z północy na Krzyżaków - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Piotr Wąż bitwa pod grunwaldem Grunwald historia Polski Krzyżacy Litwa

"Sukcesem jest już sam bezpośredni lot z Izraela do Arabii Saudyjskiej". Amerykanista o wizytach Bidena

- Niewątpliwie dobrym sygnałem jest to, że dojdzie do normalizacji, nawiązania stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Arabią Saudyjską. Dobre jest też to, że jest jednak pewien sojusz w stosunku do Iranu, który może być nieprzewidywalny w sytuacji, gdy będzie posiadał arsenał nuklearny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista Artur Wróblewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wróblewski Piotr Wąż ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden Bliski Wschód polityka

Niemcy przeciwko energii jądrowej. Teresa Wójcik: to ogromny błąd

- W Niemczech od dawna zakładano likwidację energetyki jądrowej, uważa się, że jest niebezpieczna i nie powinno się jej brać pod uwagę, to credo niemieckiej polityki energetycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Nord Stream gaz ziemny Piotr Wąż energia atomowa

Kryzys energetyczny w Europie. Jakóbik: Niemcy obawiają się wpadnięcia w recesję

- Gdyby Rosjanie po przerwie technicznej Nord Streamu I, która zaczyna się jutro, nie przywrócili dostaw gazu, niemiecka gospodarka mogłaby wpaść w recesje. Są różne szacunku na ten temat - bardzo pesymistyczne, które mówią, że zakręcenie kurka z rosyjskim gazem, to jest -3 proc. PKB w Niemczech - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż GOSPODARKA energetyka Wojciech Jakóbik ŚWIAT Europa Niemcy gaz

Dymisja Borisa Johnsona. Prof. Lewicki: nie spodziewam się dużych zmian w relacjach z USA

- Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że linia polityki brytyjskiej będzie kontynuowana. Linia polityki amerykańskiej również, bo Joe Biden w tej chwili ma na głowie inne problemy, niż wchodzić w konflikt akurat z Londynem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, odpowiadając na pytanie o relacje brytyjsko-amerykańskie po dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Zbigniew Lewicki ŚWIAT Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Ameryka Europa polityka zagraniczna USA Boris Johnson

"Pauza operacyjna" Rosjan w Donbasie. Gen. Komornicki: to nie oznacza końca działań

Rosyjskie działania na Ukrainie należy postrzegać jako pięć oddzielnych operacji wojskowych, które nie są operacjami połączonymi - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa sztabu WP. Jak wyjaśnił, pauza operacyjna trwa w operacji lądowej, ale inne operacje, jak powietrzno-rakietowa, niszczenie infrastruktury krytycznej, operacja morska czy informacyjna - trwają dalej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Piotr Wąż

Szczyt NATO w Madrycie. "Kraje bałtyckie z satysfakcją przyjęły podjęte decyzje"

- Decyzje, które zapadły na szczycie NATO w Madrycie, kraje bałtyckie czyli Litwa, Łotwa i Estonia przyjęły z dużą satysfakcją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Damian Szacawa z Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej. Dodał, że zgadza się to z ich postrzeganiem Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa szczyt NATO NATO szczyt NATO 2022 Polskie Radio 24 Piotr Wąż Litwa Łotwa Estonia Rosja

Dlaczego inflacja przyspiesza? Soroczyński wskazuje powody wewnętrzne i zewnętrzne

- Na pewno mielibyśmy sporo niższą inflację, gdyby złoty był wyraźnie mocniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński. Jak zaznaczył główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej, "przez cały 2020 i 2021 rok, nawet przez kawałek tego roku, chwalimy, że idzie nam lepiej niż głównym partnerom handlowym, tymczasem złoty jest wyraźnie słabszy niż w 2019 roku, a powinno być na odwrót".
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Piotr Wąż społeczeństwo inflacja

Szczyt NATO w Madrycie. Jerzy Maria Nowak: nie ma zgody, by nazwać Rosję wrogiem

- Ciągle są państwa, zwłaszcza takie, jak Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy w jakimś sensie, które wolałby, żeby Rosję nazywać państwem będącym zagrożeniem - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak. Gość PR24 podkreślił, że choć do szczytu NATO zostały dwa dni, państwa Sojuszu nadal nie doszły do porozumienia także w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki czy dostarczania broni Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Madryt NATO szczyt NATO wojna 2022 Rosja Ukraina

Bałkany Zachodnie wobec kandydatury Ukrainy i Mołdawii do UE. Żornaczuk: jest rozgoryczenie

Ze strony państw Bałkanów Zachodnich było wsparcie kandydatur Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej. Natomiast z czego się na pewno nie cieszą się Bałkany Zachodnie - żaden kraj - to fakt, że oni nie odnotowali żadnego kroku naprzód na swojej drodze do Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żornaczuk
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Europa Unia Europejska Bałkany Ukraina Mołdawia