more_horiz
PR24 Portal
Section05

pisarze i poeci

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

"Jak odkrywałem Schulza". Audycja dokumentalna Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Właśnie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i z tej okazji warto pokazać sylwetkę polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia. W specjalnej audycji dokumentalnej przygotowanej przez Adama Bogoryja-Zakrzewskiego opowiadamy o jednym z najoryginalniejszych w okresie międzywojnia i XIX wieku polskich pisarzy - Brunonie Schulzu. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski Bruno Schulz pisarze i poeci historia Polski reportaż w Jedynce pr poleca

Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie. "To więcej niż muzeum"

W zrujnowanym pałacu w Łaszczowie pod Lublinem, który potomkowie Aleksandra Fredry odzyskali i pragną odbudować, w przyszłości ma powstać centrum kulturalne poświęcone komediopisarzowi - oprócz muzeum gromadzącego pamiątki po nim stworzona zostanie tam multimedialna przestrzeń do literackich spotkań i rozmów. - Próbujemy w Łaszczowie stworzyć miejsce Fredry - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia potomek pisarza, Maciej Szeptycki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro pisarze i poeci Lublin Martyna Podolska literatura muzeum

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

Julia Hartwig. "Już w szkole mówili o mnie: Jula-poetka"

– Wtedy nie wyobrażałam sobie, że zostanę pisarzem. Ale przyklejono do mnie taką markę. To było bardzo zobowiązujące, choć wcale się o to nie starałam – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia swoje literackie początki wspominała Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA książki literatura historia Polski HISTORIA wiersze Artur Międzyrzecki Ksawery Pruszyński

Anna Kańtoch: fantastyka to absolutna wolność pisania

- Do dzisiaj uważam, że fantastyka to gatunek, w którym pisarz ma do dyspozycji wszystkie narzędzia i może napisać absolutnie wszystko - podkreśla Anna Kańtoch, z wykształcenia orientalistka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz popularnych kryminałów. Jej dzieła spotkały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników - pisarka jest m.in. pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci kryminał fantasy Anna Stempniak literatura Anna Kańtoch

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał w Polskim Radiu w wywiadzie w 1966 roku. Najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

"Za plecami" Haśki Szyjan. Ukraińska powieść o tęsknocie za normalnością

- Mam taki wiersz napisany na początku inwazji pt. "Ja rozumiem, dlaczego kobiety malują usta". To długi wiersz o tych drobnych detalach, o tym, że chcemy uchwycić się tej normalności. Normalność to jest to, za czym najbardziej teraz tęsknimy - mówi ukraińska pisarka Haśka Szyjan. Jej wojenna powieść "Za plecami" właśnie ukazała się w polskim przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Magda Mikołajczuk Ukraina wojna na Ukrainie

Wisława Szymborska - setna rocznica urodzin. W Jedynce wspominaliśmy poetkę [POSŁUCHAJ]

Wisława Szymborska była jedną z najbardziej znanych poetek na świecie, ale silnie strzegła swojej prywatności i niezbyt chętnie zgadzała się na wywiady. Najbliżsi współpracownicy zapamiętali ją jako osobę bardzo skromną. Za swoją poetycką twórczość w 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. Urodziła się 100 lat temu, dokładnie 2 lipca 1923 roku, w Kórniku. Z tej okazji przez całą niedzielę wspominaliśmy poetkę.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska pisarze i poeci Magda Mikołajczuk nagroda Nobla

Katarzyna Zyskowska i powieść "Nocami krzyczą sarny". Polki, Niemki i Dolny Śląsk

- Natknęłam się na poniemieckie cmentarze, poniemieckie domy gdzieś ukryte na zboczach gór, jakieś stare piwnice poniemieckie. I chodząc na spacery, zaczęłam sobie zadawać pytania: "kto tu mieszkał, dlaczego odszedł, kogo kochał, co tu się wydarzyło?". I w którymś momencie sama zaczęłam czytać na ten temat i uznałam, że to jest doskonały materiał na powieść - mówi Katarzyna Zyskowska. Autorka wydała powieść "Nocami krzyczą sarny", której akcja toczy się na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki pisarze i poeci Dolny Śląsk II wojna światowa

"Popioły" Stefana Żeromskiego. Wojna, Napoleon i rodowe legendy

7 czerwca 1902 roku na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" ukazał się pierwszy odcinek "Popiołów" Stefana Żeromskiego, powieści historycznej, której akcja toczy się w czasach wojen napoleońskich. Pisząc swoje dzieło, autor inspirował się własnymi doświadczeniami oraz losami swojej rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski literatura Andrzej Wajda Henryk Sienkiewicz wojna polsko-bolszewicka pisarz pisarze i poeci

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandr Puszkin poezja proza książki literatura romantyzm Rosja Adam Mickiewicz pisarze i poeci wiersze Mikołaj I

Prof. Anna Nasiłowska: poezja była pierwsza w moim życiu

Prof. Anna Nasiłowska jest historyczką literatury, literaturoznawczynią, krytyczką literacką, pisarką, poetką. Zajmuje się również nauczaniem kreatywnego pisania w Polskiej Akademii Nauk. W audycji "Spotkanie z..." opowiada m.in. o nauce pisania oraz czytania prozy i poezji, a także o początkach swojej twórczości i pasji do literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska proza poezja Sławomir Mrożek literatura pisarze i poeci

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

103 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Paryż Francja pisarz pisarze i poeci piosenka sąd kino rocznica Albert Camus Jean Paul Sartre Simone de Beauvoir Juliette Greco Boris Vian

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura komedia Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA