more_horiz
PR24 Portal
Section05

pit

Konfederacja złożyła projekt ustawy podatkowej. Coś jednak nie wyszło... i partia złoży autopoprawkę

Konfederacja złożyła w Sejmie projekt dotyczący zmian w podatkach. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że w propozycji zamiast deklarowanego wzrostu kwoty wolnej do poziomu 60 tysięcy złotych, pojawiła się taka kwota zmniejszająca podatek. "To znaczy, że kwota wolna wyniesie pół miliona złotych" - napisała Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Konfederacji poinformowała, że w tej sprawie została już przygotowana i złożona autopoprawka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Samborska polityka pit kwota wolna od podatku podatki

Eksperci: zbyt krótko żyjemy w zdrowiu żeby znacznie dłużej pracować, ale 13-ki i 14-ki to już inna sprawa

Po danych GUS dotyczących życia w zdrowiu Polaków, które niestety niewiele przekracza 60 lat widzimy, że nie ma wielkich szans na wydłużanie okresu ich zatrudnienia, choć niewątpliwie trzeba nie tylko odpowiednio rozwinąć służbę zdrowia ale także stworzyć takie warunki pracy dla osób starszych, żeby nie tylko czuli, że dłuższa praca się im opłaci ale także, żeby było to dla nich możliwe i przyjemne - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza”: dr Maciej Bukowski z Wise Europa i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha. Zaznaczyli, że ze względów politycznych nie spodziewają się wydłużenia wieku emerytalnego, ale zmian z 13 i 14 emeryturą już tak.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NFZ emerytura ZUS pit

Eksperci: opozycja obiecuje utrzymanie świadczeń ZUS, ale bez płacenia składek. To kwadratura koła

Obiecując kolejne obniżki podatków czy wysoką kwotę wolną od podatku, trzeba wiedzieć skąd wziąć na to pieniądze. Bez tej podstawowej matematyki te obietnice są puste i wiadomo, że nie zostaną zrealizowane - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z WSB Merito w Warszawie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit vat ZUS dla biznesu

Eksperci: propozycja KO: przed wyborami obiecać 2 razy bez oglądania się na budżet i samorządy

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku, choć zapewne byłoby dobrze przyjęte przede wszystkim przez pracujących na etatach czy zleceniach, to jednak nie zmieniłoby nic w naszym systemie podatkowym, który wymaga gruntowej reformy a sam PIT najlepiej byłoby w ogóle zlikwidować jako przynoszący zbyt mało dochodu wobec kosztów i absorbowania uwagi administracji  skarbowej - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek mieszkanie dla młodych pit fundusze inwestycyjne

PORADNIK Zbliża się termin złożenia PIT za 2022 rok. Podpowiadamy, jakie ulgi można odpisać od podatku

We wtorek upływa termin złożenia deklaracji podatkowych za 2022 rok. Wstępnie przygotowany przez urząd skarbowy "Twój e-PIT" na portalu podatki.gov.pl, zawiera tylko informacje o przychodach przesłane przez pracodawców i nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - przypomina Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo